Спасеното мече Митко

По случай Мечкинден WWF разказва историята на спасеното мече Митко

Днес отбелязваме Мечкинден. Природозащитната организация WWF обръща специално внимание на тази дата в контекста на новото предизвикателство, с което се заема – кампанията за опазване на мечките в България и за предотвратяване на конфликта между тях и хората в отдалечените планински места. Освен това се навършва и една година от спасяването на едно малко мече, станало жертва на бракониери. Тежката историята на мечето Митко показва колко необходимо е да се работи с мечките у нас, за да няма повече случаи като този.

„Нашите експерти намериха Митко изнемощял, в агония, на косъм от смъртта. Останал без майка, уплашен и гладен, той явно е тръгнал да търси храна. Но понеже няма опит, а и инстинктите му за съхранение все още не са развити, се е отправил към най-близкото населено място. Вместо на храна обаче, Митко се е натъкнал на бракониер, който го ранил тежко“разказва координаторът на кампанията на WWF за опазване на мечките в България Костадин Андонов.

Митко веднага е транспортиран до Парка за танцуващи мечки край Белица, а оттам и до рехабилитационен център „Арктурос“ в Гърция, където е подложен на животоспасяваща операция. Днес състоянието му продължава да се подобрява, но, за съжаление, никога вече няма да може да живее сам сред дивата природа.

Тази сложна спасителна акция нямаше да бъде възможна без колективните усилия и солидна подготовка също и на Националната служба за защита на природата към МОСВ, център „Арктурос“, Фондация ЧЕТИРИ ЛАПИ, Сдружение за дива природа „Балкани“, Национален парк „Централен Балкан“ и РИОСВ София.

Една от основните заплахи за кафявата мечка в България е бракониерството – всяка година около 100 мечки стават жертва на бракониерство. Затова WWF разработва експертна програма за стабилизиране на техните популации. Ключов момент в нея е създаването на Спасителен мечешки отряд, който ще премества мечки, навлезли в населени места и ще спасява пострадали екземпляри“допълва Андонов.

Кой подкрепя каузата?

Каузата на WWF да осигурим бъдеще, в което хората и мечките съжителстват в хармония привлече редица известни личности. Зад кампанията застанаха Диляна Попова, Белослава, Прея, Рафи, Лили Гелева, Hayes&Y, Иван Шопов/Balkansky, група „Оратница“, Николай Станоев, група „Керана и Космонавтите“, Бояна Зарева, РДМК, Христо Христозов, Михаела Стойкова, Коста Каракашян, Жлъч, Димо P.I.F., група „Парапланер“, Елена Сиракова, Нина Николина, Маги Алексиева (MEY), Йордан Марков, Патриция Пъндева, Здрава Каменова, Мила Атева, Глория Петкова, Мария Андреева, Поли Николова, Адриана Първанова.

Също като тях всеки може да се присъедини към инициативата и да помогне за опазването на този застрашен вид, като посети специалната страница на WWF wwf.bg/koleda и стане закрилник на мече. 

Цялата история на мечето Митко можете да прочетете на сайта на WWF.

Кампанията се реализира с безвъзмездната медийна подкрепа на НОВА ТВБНРБНР-БургасБНР-ВидинClubZ.bgв. „Дневник“Vesti.bgSinoptik.bgOFFNews.bgПод Тепетоагенция „Фокус“ и телевизия „Туризъм“.

За контакти:
Костадин Андонов, WWF, 0888 369 167
Константин Христов, WWF, 0896 720 640

Допълнителна информация:

Основана през 1961 г., международната природозащитна организация WWF [Ве-Ве-Еф] развива дейности в над 100 държави с помощта на 7000 служители и над 5 милиона доброволци. WWF работи за подобряване на състоянието на околната среда, за да може хората да живеят в хармония с природата. В България WWF се занимава със защитените територии и местообитанията от европейско значение в мрежата Натура 2000, горите и сладководните екосистеми, устойчивото развитие на селските райони, промените в климата.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *