Депутатските заплати и цената на депутатските кюфтета са тема, която винаги приковава общественото внимание и разпалва вякакви страсти. Това е обяснимо, защото растежът на възнагражденията на народните избраници граничи с магия – уж все ги намаляват, за да печелят обществено одобрение, а парите им все растат.
От правенето на тази „магия“ за печелене на народна любов не направи изключение и новият парламент. Опитни политици от различни парламентарни групи внесоха предложения за орязване на допълнителните възнаграждения, както и за ограничаване на достъпа до служебни автомобили. Социалистите извадиха старата си идея за замразяване на възнагражденията. Ако се вгледаме внимателно във всички тези предложения, виждаме, че те са направени така, че да не бръкнат дълбоко в канчето на депутатите, а и едва ли всичките ще срещнат подкрепа в пленарна зала. Но пък създават впечатление, че политиците искат да се приближат до народа, което си е чист популизъм.
Честно е да се каже, че парламентът е място, където се коват законите на страната и се взимат важните решения. Ние сме парламентарна република и ако трудът, който полагат депутатите, е качествен, той трябва да бъде добре заплатен. Защото от техния труд в голяма степен зависи качеството на нашия живот. Освен това в държавата има институции, в които заплатите са над 13 хил. лв. Каква е логиката депутатите да взимат три пъти по-малко?
Проблемът не е в трите средни заплати и допълнителните възнаграждения на парламентаристите, а в това, че час от тях са тайни лобисти или изпълнители на политически поръчки и създават правен хаос. Те пишат законите по други правила, различни от тези на институциите, и отказват да се променят.
Новият правилник на парламента също не дава много поводи за оптимизъм. Има забрана да се променят закони в последния момент и да се дописват нормативни актове чрез преходни разпоредби на други закони, но не видяхме законодателна промяна, която да задължава народните избраници да правят предложенията за промени едва след като има оценка на въздействие и обществено обсъждане. Това е редът за министерствата и няма логика депутатите да променят законодателството по друга писта. Ако продължим със законодателство на две писти, намеренията за промяна няма да изглеждат много искрени и тогава въпросът за намаляване на заплатите ще стане наистина болезнен.