Изненадите на Хераклея Синтика

Рядко се случва на археолозите да попаднат на изцяло запазен надпис от античността. Затова е  разбираема радостта на екипа с ръководител доц. Людмил Вагалински от Националния археологически институт с музей при БАН, който проучва древния град Хераклея Синтика, разположен в землището на с. Рупите в община Петрич. Според ранните сведения за селището, в елинистичната епоха то е било център на териториите на тракийското племе синти, за което споменават Омир, Херодот и Тукидид. Смята се, че е съществувало от IV век пр.Хр. в течение на около 800 години. През II век пр.Хр. Хераклея Синтика е завладяна от римляните.
Преди няколко дни археолозите откриха надписа, който в I век сл.Хр. е бил поставен на форума на Хераклея Синтика и се е запазил повече от два века. Той е на старогръцки език и вече е разчетен от епиграфа на екипа Николай Шаранков от Софийския университет. Надписът е посветен на римския император Тиберий – това е осиновеният син на император Октавиан Август, разказа за ДУМА доц. Вагалински. По думите му, надписът е поставен на площада от трима души, които са се наричали агораноми (от агора) и са отговаряли за търговията, за теглилките и други измервателни средства, с които са проверявали търговците за цените, качеството и количеството на стоките, имали са право да наказват онези, които мамят клиентите.
В надписа се съобщава, че те са организирали в града специален пункт, обзаведен с еталони и средства за измерване за контрол над търговците. Били са трима и това ни дава информация за уредбата на града, добавя Вагалински.
В момента се налага археолозите да направят пауза в проучването за 10-ина дни и буквално преди прекъсването откриват нова находка – златна монета от времето на Юстиниан Велики (527-565). Намерена е на акропола, на високото. Знае се, че след две тежки земетресения в края на IV и началото на V век сл.Хр. градът замира и в края на V век вече не съществува. Тогава как монетата е попаднала на акропола в VI век? Намерихме я сред останките от жилище и това показва, че когато градът угасва окончателно в края на V век, някакво население, вероятно негови бивши жители, са се заселили горе на акропола, обяснява ученият. Може би са изпълнявали някакви охранителни функции в държавата, но това е само предположение, казва доц. Вагалински. Това е първата златна монета, намирана при редовни разкопки на обекта.
Сред интересните находки от този месец е и част от декоративна плочка от III-IV век с релефно изображение на музикант, свирещ на духов инструмент. Намерен е в западната част на форума. Шегаджиите оприличават инструмента на гайда, но Людмил Вагалински обяснява: „Предполагаме, че инструментът е авлос. Според изворите, именно авлосът е използван при церемонии, свързани с култа към Дионис – много почитано божество в Хераклея Синтика и региона. Най-вероятно музикантът е част от по-сложна композиция, надяваме се да намерим и другите части на теракотата“.
Намерени са и останки от две мраморни скулптури, пострадали при вражеска атака в края на III век, разказва ръководителят на екипа: „Едната е много интересна, вижда се човешки крак (върху животно) и по това разпознавам, че става дума за една много добре позната сцена – Митра убива свещения бик. Митра е много популярно божество в римската империя, и тук очевидно са го почитали. Другата скулптура е на Нике, широко почитана като богиня на победата“.
Още от предишни години на любознателните българи, посещавали Хераклея Синтика, е известна пищна статуя на мъж в цял ръст, но без главата. Изглежда като монумент на бог или на голям велможа. Не, това е конкретен човек, местен, благодетел на града, поправя ме доц. Вагалински: „Знаем дори как се казва, защото близо до статуята намерихме надпис. Това е Тиберий Клавдий Бахий, благодетел на града. Статуята в негова чест е направена около стотната година“.
Според Вагалински, сигурно е, че на обекта има и храм на Херакъл, който е митичният прародител на македонските царе. Затова те са основали няколко Хераклеи, не е само тази при Рупите. Но според учения, тук храмът се намира на изток от сегашните разкопки на агората, защото преди две години в тази посока са намерили скулптура – свивката на мускулестия крак и боздугана на Херакъл. Там обаче тепърва ще се работи и няма да е тази година. От 28 юни екипът подновява разкопките, които ще продължат без прекъсване до септември.

Снимки Archaeologia Bulgarica

 

Хераклея Синтика


Людмил Вагалински


Новооткритият надпис


 

 

 

Златната монета на Юстиниан I


 

Изображението на музикант


 

Статуята на благодетеля на града Тиберий Клавдий Бахий

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *