Няколко месеца предишният екип на Министерството на земеделието се хвалеше с плановете си за 250% увеличаване на поливния процес чрез милионите по Плана за възстановяване. Точно тези 250% обаче са уплашили Европейската комисия.
На няколко пъти настоящото служебно ръководство коментира, че още в края на миналата година заложените параметри при изпращането на черновата са били върнати от Европейската комисия с конкретни указания. „Направена е грешка относно модернизацията, като в Плана се казва, че поливният процес ще се увеличи с 250%, което е стреснало евродепутатите. При намаляващите водни ресурси едно такова разхищение не се толерира“, коментира земеделският министър Христо Бозуков пред Блумбърг тв България. По думите му обаче все още има шанс поливните системи да бъдат подпомогнати по Плана за възстановяване, но на по-късен етап и с нисколихвени заеми, а не грантове.
„В предишния проект на плана са използвани невъзвръщаеми средства в рамките на 6,3 млрд. евро, но механизмът за възстановяване и устойчивост позволява още едни средства, които са заеми в размер на 4 млрд. евро. Много от държавите членки на ЕС са се възползвали от тази възможност, тъй като заемите са нисколихвени и за дълъг период“, обясни министърът.
Бозуков коментира, че в момента поливното ни земеделие е архаично и неефективно.