Автор: Катерина Василева
През май 2021 г., за пръв път от 28 години, в България се излюпи черен лешояд. Миналия петък птицата напусна гнездото си като първия успешно отгледан в природата картал от няколко десетилетия насам.
На 1 октомври, точно 145 дни след излюпването си на 10 май, първо карталче, отгледано в българската природа през 21. век, успя да напусне гнездото си. Това е моментът, в който размножителният сезон на неговите родители се смята за успешно приключил, а видът на черния лешояд – за завърнал се в родната фауна.
Историческото събитие се случва 28 години след последното гнездене на картали в България и 36 години след официалното обявяване на вида за изчезнал. Според „Зелени Балкани“, откъдето съобщиха добрата новина, този успех е резултат от неуморния труд на редица неправителствени организации, институции, доброволци и дарители.
Макар че три двойки черни лешояди снесоха яйца в Стара планина през тази година, едва една от тях успя да завърши процеса по отглеждане на малкото. При маркирането си в гнездото в края на месец юли младият картал получи името Мичев-Боев в чест на двамата орнитолози и природозащитници Таню Мичев и Николай Боев.
Черните лешояди, наричани още картали, са едни от най-големите хищни птици в света. Те обитават залесените части на хълмисти и планински терени, като гнездят по дърветата или отвесните склонове. В България през 19. и началото на 20. век черните лешояди са се срещали навсякъде. От 60-те години насам обаче видът се смята за изчезнал.
Днес карталът се размножава само в две страни на Балканския полуостров – България и Гърция, както и в едва пет от целия Европейския съюз (Испания, Португалия, Франция). На световно ниво видът е много по-рядък в сравнение с белоглавия и египетския лешояд. Карталът е защитен от българския Закон за биологичното разнообразие и европейската мрежа „Натура 2000“.
Снимка: Любомир Андреев – Лупи