Автор: Деница Събева
С началото на есента и застудяването на времето навън все повече домакинства обмислят предварителна подготвка за отоплението за наближаващите зимни месеци. Живеещите в къща в повечето случаи използват дърва за огрев, което означава че търсенето на пазара сега ще се увеличи в пъти. Активното пазаруване на дървесина за печките и камините за съжаление дава зелена светлина и на бизнеса с незаконна сеч. Три съвета как да помогнеш за разрешаването на проблема с незаконно придобитата дървесина ще научиш в следващите редове с помощта на организацията WWF и Изпълнителната агенция по горите:
1. Ако си купувач на дърва за огрев, можеш да изискваш оригинала на превозния билет и да провериш достоверността му на tickets.iag.bg. Как да го направиш ще научиш от снимката.
2. Дървесината трябва да има контролна горска марка, производствена марка или общинска марка. Те изглеждат по следния начин:
3. При основателни съмнения за незаконна сеч или транспорт трябва да сигнализираш на телефон 112.
Важно! Дървесина, която не е придружена от превозен билет, не е маркирана или данните на притежателя ѝ не съответстват на вписаните, подлежи на отнемане, а притежателят ѝ – на глоба.
Факт е, че незаконния добив на дървесина вреди сериозно на природата у нас, тъй като влошават съществено производствените, водоохранните и природозащитни функции на горите. Сивият сектор в горското стопанство в България генерира скрити приходи от около 150 000 000 лева всяка година, което води до сериозни загуби за държавния бюджет.
В борбата за опазване на дивата природа екипът на WWF разработва и мобилното приложение „Спаси гората“. Само следвайки няколко лесни стъпки вече всеки може да подаде сигнал за незаконни дейности и природни бедствия в гората директно в приложението. Ако искаш да участваш активно в тези процеси можеш да изтеглиш „Спаси гората“ безплатно от Google Play или от сайта на WWF. Всеки ,,горски спасител“ може да подаде три типа сигнали: за незаконна сеч, за камион с незаконна дървесина и за природно бедствие само с включване на GPS за локализиране на местоположението. Могат да се прикачат още снимки, видео или аудио, а в няколко кратки реда трябва да опишеш нарушението, да посочиш дата и контакти. Сигналът ти ще бъде изпратен към системата на 112, откъдето ще обърнат внимание на проблема и ще работят за неговото разрешаване.
Друг важен компонент за опазване на горите у нас е използването на дървесината по ефективен и екологичен начин. Според експертите WWF, замърсяването може силно да се редуцира чрез правилното третиране и изгаряне на дървесината. Затова WWF препоръчва няколко лесни начина за това как да се отопляваме ефективно и да опазим въздуха чист:
Първо. Забрави за традиционния начин на палене на огън. Вместо да поставяш подпалките под дървата, сложи първо дървата, а върху тях подпалките. Така огънят ще гори отгоре надолу, което ще осигури достатъчно кислород и топлина за пълното изгаряне.
Второ. Старай се да не използваш сурови дърва.Те съдържат висока влажност, затова горят трудно и пушат много. При правилно съхранение след една година дървата ще изсъхнат и ще съдържат под 30% влажност като при горене ще отделят почти два пъти повече енергия и значително по-малко фини прахови частици. За да изсъхнат добре, дървата трябва да са нарязани, да са предпазени от дъжд, да не докосват земята и да се проветряват.
Трето. Не използвайте третирана дървесина. При горене тя отделя полициклични ароматни хидрокарбони, смятани за причинители на няколко вида рак, както и летливи органични съединения, свързани с респираторни заболявания и алергии.
Четвърто. Задължително за безопасността е почистването на комина поне веднъж годишно. Ако не го правим, това може да предизвика опасни за здравето ни замърсявания вътре в дома.
Пето. Обновяването на печката е много важно. По-старите печки, които се използват за отопление и готвене, едва 20% от енергията се превръща в топлина. При съвременните инсталации ефективността може да достигне 90%. Така за отоплението са необходими много по-малко дърва, а замърсяването също ще се ограничи.
Шесто. Направи си изолация у дома. Тя ще повиши ефективността и ще намали разходите за отопление.