Върховният административен съд потвърди нищожността на разрешителното за cтpoитeлcтвoтo нa ĸypoртен комплекс в зaщитeнaтa мecтнocт Aлeпy.
Върховните магистрати са приели изцяло изводите на Бургаския административен съд, че в нарушение на Закона за устройство на територията, инвестиционните проекти, въз основа на които е разрешението за строеж, са издадени на „ГБС-Турс“ ЕАД, а не на титуляра „Алепу Вилидж“ АД.
Делото бе образувано по искане на държавното обвинение, което стартира проверки през юни 2020 г. заради общественото недоволство, че на плажа в защитената местност се строи хотел. Тогава инвеститорите се оправдаха, че става дума не за хотел, а за подпорна стена.
Случаят със строежа има широк обществен отзвук след протести на еколозите и след като вече веднъж бе спрян през пролетта на 2019 г.
Екозащитници имаха предположение, че свлачището на плажа е било активирано умишлено, за да има претекст за изграждането на брегоукрепителното съоръжение, което обаче прилича на хотел. От Камарата на геодезистите дефинираха въпросната конструкция като гавра със закона.
След извършени проверки стана ясно, че в местността „Алепу“ са били предвидени не един, а 23 строежа.
От своя страна инвеститорът на проекта „Алепу вилидж“ Стоян Василев заяви в „Денят започва“ на БНТ, че ще съди България след решението на Върховния административен съд. Той заплашва, че ако строежът бъде премахнат има опасност от екокатастрофа, защото свлачище би застрашило близката пречиствателна станция.