Всичко е предпоследно

Подписването на коалиционно споразумение остава за следващата седмица, а преди него политическите формации отказват да коментират номинациите за позиции и министри, въпреки че все повече имена и структура на бъдещото управление бяха неофициално потвърдени като възможни през последните два дни от представители на различни участници в преговорите.

Желанието на „Продължаваме промяната“ беше да успеят да одобрят споразумение преди първия работен ден на новото Народно събрание (3 декември), но БСП и „Демократична България“ обявиха в четвъртък, че финални решения ще вземат след като има предложение за него, за правителството, а за дясната коалиция това ще бъде и след като минат и консултациите при президента. Все още няма официална информация кога Румен Радев ще покани на разговори парламентарните групи (очакваше се, че е възможно това да е и през предстоящи уикенд).

Новият коментиран от партиите срок е 6 декември (понеделник) за окончателен вариант на споразумението и представяне на формулата на бъдещия кабинет. Няма информация и кога ще има лидерска среща на четирите преговарящи формации (лидерът на БСП Корнелия Нинова настоя за такава в четвъртък, за да бъдат обсъдени спорните въпроси). През тази седмица е имало само двустранни разговори, макар че официални коментари след тях няма. Според източници на „Дневник“ в четвъртък е имало среща между „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“.

Едно министерство повече в бъдещото правителство

18 министерства и размествания в редица ведомства. Така изглеждат част от промените в структурата на Министерски съвет, които екипите, участващи в преговорите за съставяне на правителство са обсъждали тази седмица по информация на „Дневник“. За промени в структурата на бъдещия кабинет се разбра още от преговорите, като Асен Василев обвърза това и с необходими промени в бюджета за 2022г.

Единственото ново министерство на този етап е на електронното управление, а то ще отговаря и за Държавна агенция „Електронно управление“, Главна дирекция „Гражданска регистрация и административно обслужване“ (ГРАО), Български пощи и Агенцията по вписвания. Продължават разговорите за изваждане на горите от министерството на земеделието.

Преговарящите обсъждат и вицепремиер по климата, който да е различен от министъра на околната среда и водите.

Според информация на Капитал различен ще е и принципът, по който ще бъдат назначавани зам.-министрите. Всеки министър ще има правото сам да определя своите заместници за разлика от предишни коалиционни правителства, когато заместниците на даден министър бяха от другите формации от коалицията, за да има взаимен контрол. Представители на някои от политическите сили се опасяват, че такъв подход може да доведе до „партийна феодализация“ на различните сектори.

Като начин за контрол се обсъжда разпределението на председателските места в парламентарните комисии на принципа: ако дадена формация има министър в една област, председателят на ресорната комисия да е от друга, посочва „Капитал“.

Няма официална информация на какъв принцип ще бъдат разпределени постовете за министри и коя формация колко места ще получи, нито за останалите позиции във важни агенции и държавни структури. Преди седмица по време на публичните преговори по теми участници припомниха, че има изтекли мандати в ключови институции като БНБ, НОИ, КЕВР, които бяха отложени за редовно управление.

Неофициални номинации за министри

Въпреки че партийните лидери уверяваха, че министерски постове ще се коментират едва след като е готово коалиционното споразумение, от представители на различните формации в преговорите неофициално бяха коментирани и потвърдени и нови (извън досега посочваните номинации) имена, които се обсъждат вътрешно, но за които знаят и партньорите.

Кирил Петков остава номинацията за министър-председател и засега няма информация партньорите да са против или да имат други предложения. Същото е и за бившия служебен министър на финансите Асен Василевноминиран от „Продължаваме промяната“ отново да бъде начело ва финансовото министерство. Той ще е и вицепремиер, а на негово подчинение минават Агенцията по горите, която сега е към земеделското министерство и Дирекция „Национална служба за защита на природата“, която ще се прехвърли от Министерството на околната среда и водите.

По информация на „Капитал“, се обсъжда още Българската агенция по безопасност на храните, както и Изпълнителната агенция по горите да бъдат извадени от Министерство на земеделието и да останат на подчинение на Министерски съвет. А начело на горската агенция да остане назначеният от служебното правителство и избран сега за депутат от „Продължаваме промяната“ Александър Дунчев.

Соченият досега за претендент за министър на външните работи Даниел Лорер ще оглави икономическото министерство, а на негово подчинение ще премине агенцията, която одитира средствата от Европейските земеделски фондове.

Няма промяна и в официално посочвания от „Продължаваме промяната“ още преди изборите за подходящ за транспортен министър Николай Събев, собственик на „Еконт“, избран за депутат. На подчинение на това министерство вероятно ще бъде Агенция „Пътна инфраструктура“, която ще се прехвърли от регионалното министерство  идеята се още се обсъжда, тъй като по време на експертните разговори от „Има такъв народ“ възразиха срещу нея.

Очаква се трима министри от служебния кабинет да останат и в редовния такъв. Премиерът Стефан Янев да поеме отбраната, а са министърът на вътрешните работи Бойко Рашков и на образованието Николай Денков да запазят постовете си.

Почти сигурно е, че министърът на правосъдието ще бъде от „Демократична България“, но това няма да е съпредседателят на обединението Христо Иванов, а юристката от „Да, България“ Надежда Йорданова, която в 46-я парламент бе председател на комисията „Магнитски“, а сега не успя да влезе в парламента. Информацията бе потвърдена от за „Дневник“ от източници в обединението. На нейно подчинение се очаква да премине дирекция „Съдбена защита“, която досега бе под шапката на финасовото министерство.

По всяка вероятност министерски пост ще има и за „Зелено движение“, но все още се обсъжда какъв точно да бъде той. Вариантите са или техен представител да бъде министър на околната среда и водите, като обсъжданият кандидат е съпредседателя на партията Борислав Сандов или сегашната зам.-министърка на външните работи Зарица Динкова от Националния съвет на движението да стане вицепремиер по климата.

За сигурна номинация се смята и тази за спорта – титуляр ще е Радостин Василев, който в 45-ия парламент бе председател на правната комисия, а в 46-ия бе предложен за спортен министър в проектоправителството на „Има такъв народ“.

По информация на „Клуб З“ за министър на външните работи се обсъждат две имена, като и двете са от „Има такъв народ“ – Павела Митова, която е експерт по международни отношения и разоръжаване на оръжия за масово поразяване и депутатът Димитър Гърдев, който пръв повдигна в предишния парламент въпроса за гражданството на Кирил Петков. Под шапката на външно министерство ще преминат Агенцията за българите в чужбина и агенция „Вероизповедания“.

„Има такъв народ“ по всяка вероятност ще получи още две министерства – на енергетиката, където за министър е бил редложен Александър Николов и регионалното, като там за министър се сочи Гроздан Караджов, който беше кандидат за транспортен министър в проектокабинета на партията на Слави Трифонов, пише Капитал. За регионалното министерство по информация на „Дневник“ преговорите все още продължават.

За БСП според преговорите са социалното министерство и това на туризма. Коментира се министерство на земеделието също да бъде оглавено от посочен от левицата кандидат, макар че за най-сигурен претендент за поста се смяташе Пламен Абровски от „Има такъв народ“. При преговорите обаче този вариант е бил отхвърлен, твърдят участици в тях. Земеделското министерство вече ще отговаря за управлението и стопанисването на язовирите вместо Държавната консолидационна компания (ДКК).

„Нито едно от имената, които се спрягат за заявени от БСП министри, не отговаря на истината. Не е вярно“, каза Нинова по повод на медийни публикации (напр. Георги Гьоков беше посочван за социален министър).

Преговорните екипи продължават да обсъждат кой да оглави новото Министерство на електронното управление. Смята се, че най-голям шанс има IT специалистът Божидар Божанов от „Демократична България“.

Спорове има и за здравното министерство, за чиито принципал е предлаган депутатът от „Демократична България“ д-р Александър Симидчиев, който обаче отказал. Другата възможност е министерството да се оглави от предложен от БСП.

Кой да ръководи министерство на културата засега също е въпрос без отговор. От „Има такъв народ“ предлагат това да бъде оперният певец Георги Султанов, който бе канидат за министър във втория проектокабинет на партията на Трифонов, но от „Продължаваме промяната“ настоявали ведомството да остане под тяхно управление, но няма потвърждение за никое от обсъжданите неофициално имена.

https://www.dnevnik.bg/izbori_2021/2021/12/02/4288968_vsichko_e_predposledno_sigurni_i_nesigurni_pozicii_za/