Като институция Главна прокуратура е създадена по съветски образец с т.нар. „Димитровска конституция“. Дотогава прокурорите са служители на съответните съдилища. От 1947 Народното събрание назначава главния прокурор за 5-годишен срок, а той се отчита пред него за дейността си. Главният прокурор назначава, уволнява и ръководи работата на всички прокурори и следователи. Има и право на законодателна инициатива. През 1971 с т.нар „Живковска конституция“ придоби и правото ДА УПРАЖНЯВА КОНТРОЛ ЗА ЗАКОННОСТ и методическо ръководство върху дейността на всички прокурори. По-късно стана и партийна номенклатура: получи право на съвещателен глас в Президиума на Народното събрание и в Министерския съвет.
С Конституцията от 1991 законодателната инициатива на главния прокурор бе отнета, но другите му правомощия останаха. Увеличи се и неговата независимост – главният прокурор вече се назначава от президента по предложение на Висшия съдебен съвет. Мандатът му стана 7 години. Не носи отговорност за действията си, освен ако не извърши тежко криминално престъпление. Съдейки по Филчев, е безотговорен и тогава.
КПКОНПИ също трябва да бъде или закрита, или сериозно преструктурирана. Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество (КПКОНПИ) е хибриден орган, създаден чрез сливане на няколко други антикорупциионни звена през януари 2018. Има множество правомощия: проверява конфликта на интереси у отговорните представители на властите и ги санкционира при нарушения; получава, проучва, проверява сигнали за корупция, като има право да събира доказателства „със средствата на оперативното издирване“ – тоест подслушване, следене, филмиране и пр.; установява и отнема „незаконните богатства”,и пр. Ако специализираната прокуратура, създадена през 2012, на която Иван Гешев бе ръководител, преди през юли 2019 да бъде назначен за заместник-главен прокурор), и испециализираният съд , с който Гешев често се споразумяваше, включително за „недосегаемите“, останат, правомощията на КПКОНПИ трябва да бъдат орязани.
Истинското предназначение и на прокуратурата, и на КПКОНПИ, бяха да бъдат „бухалка за саморазправа с опонентите на властта“. Логично е ръководителите им да загубят постовете си, когато тези опоненти дойдат на власт.
Особено ако се вгледаме в биографиите на въпросните ръководители. Първо в по-лесно смеянемия – Цацаров.
От 1992 г. Цацаров е съдия в Районен съд – Асеновград, а от 1996 г. до 1998 – негов председател. През януари 1999 става заместник-председател на Окръжния съд – Пловдив, наказателно отделение, без да е бил редови съдия в този съд. До 2012 г. е председател на Окръжния съд – Пловдив. Като такъв през 2006 индиректно помага на небеизвестния пловдивски „бизнесмен“ Георги Гергов да придобие мажоритарен дял от забранения за приватизация Пловдивски панаир. Самият той и съпругата му са обвинявани в съмнителни имотни сделки и укриване на данъци. Над 80 решения на оглавявания от Цацаров съд са произвели голям брой осъдителни решения в Страсбург. През 2012 Цацаров бе избран за главен прокурор след спорни промени в правилата за избор. До последния ден от срока за номинации (когато се появиха двама негови формални съперници), бе единствен кандидат за поста, ползващ се с откритата протекция на премиера Бойко Борисов.
След дипломирането си през 1994 във Висшия институт на МВР в Симеоново, Иван Гешев работи в полицията и следствието в София като оперативен работник, помощник-следовател и следовател. През 2006 година става прокурор в Софийската районна прокуратура. През 2009 е командирован в Софийска градска прокуратура, а от 2012 е официално назначен там. През 2010 получава ранг на прокурор от Върховна касационна прокуратура. През юли 2016 прокурорската колегия на ВСС го избира за председател на специализираната прокуратура, без никога да е работил в нея, след като единственият друг претендент се оттегля от конкурса. Покрай „Апартаментгейт“ стана ясно, че „жената до него“ си е купила евтин апартамент от строителния предприемач Александър Ваклин, обвинил в корупция кметицата на “Младост“ Десислава Иванчева, която пък Гешев зрелищно арестува. За золумите му като главен прокурор знае всеки.
Колкото по-скоро се разделим с двамата и струкутрите им – толкова по-добре.
Калин Манолов