Пустините винаги са привличали изследователите и авантюристите – от Лорънс Арабски до Левисън Ууд. Необятността на огромните открити пространства, необозримите океани от пясък, които създават усещане, че времето е спряло – всичко това е едновременно плашещо, но и любопитно за човекото съзнание.
Пустините покриват повече от една пета от земната площ и се намират на всеки от седемте континента. Но в тях можете да откриете нещо повече от сух пясък и жарко слънце. В географската наука пустинята се дефинира като място, което получава по-малко от 25 см дъжд годишно. Тя може да варира полусухи храсталаци до гигантски езера от искряща сол, от скалисти каньони до леда и снега на Антарктида. Всъщност само около 20% от пустините в света се състоят от пясъчни равнини.
Освен това, противно на общоприетото схващане, пустините не са безжизнени, празни пространства. Повече от един милиард души живеят в и около пустини и се адаптират към предизвикателните условия, точно както и останалите им обитатели – лъвове, сурикати, змии, пингвини и др.
Ето кои са най-интересните пустини във всеки от седемте континента на земята, според туристическото издание Wanderlust:
1. Сахара, Африка
На арабски името на Схара означава „най-голямата пустиня“. Тя се простира на 9.2 милиона квадратни километра в Северна Африка, обхващайки 11 държави – от Мароко до Египет. Оградена от Атлантическия океан, Червено море и Средиземно море. Това е най-голямата гореща пустиня в света с дневни температури, които могат да достигнат над 40 градуса по Целзий.
Сахара не е съставена основно от пясък, а е предимно скалисто плато. Тя е „прорязана“ от реките Нил и Нигер, а на територията ѝ има много планински вериги. 3415-метровата планина Куси в Чад, която е изсгаснал вулкан, е най-високата ѝ точка.
Голяма част от Сахара е дива, но има много и райони, които са сравнително лесни за достъп. Те дават възможност на посетителите да опитат от живота в пустинята. В Мароко, Тунис и Египет се организират различни туристически обиколки, които се докосват до сърцето на пустинята.
2. Антарктида
С площ от 14.2 милиона квадратни километра ледената пустош на Антарктида е най-голямата пустиня в света. Тя не изглежда така, както повечето хора си представят пустините. Вместо горещо море от пясък, Антарктическата пустиня е най-студеното място на планетата – бяла, зимна страна на чудесата от лед и сняг. Но заради ниските нива на валежите (средните годишни валежи на Южния полюс са малко над 10 мм), тя се класифицира именно като пустиня.
Освен че е суха, Антарктида е и девствена, с ледници и покрити със сняг планини, заобиколени от чисто небе и светещ океан. Тук няма да се срещнете с много хора, освен изследователите, но ще видите хиляди пингвини, тюлени, китове и делфини.
Експедиционните круизи до ледения континент включват посещения на брега и походи в периферията на континента. Някои круизи предлагат и възможност да се разхождате с каяк през тихите води на Антарктида, да се насладите на ледниците и тишината, а ако имате късмет – да се доближите и до някои от забележителните диви животни.
3. Гоби, Азия
Пустинята Гоби в Монголия е сух регион, покриващ почти една трета от страната. Като цяло това е студена пустиня, въпреки че температурите варират между двете крайности – от много горещо до ледено студено. Освен характерните дюни, в Гоби има ниски планини, долини, скали и привидно безкрайна прашна степ, където може да вървите по стъпките на ордите на Чингис хан.
Всъщност по-голямата част от Гоби не е съставена от пясък. най-големите дюни са в Хонгорин Елс, в националния парк Гоби Гурвансайхан. Друго интересно място е Баянзаг, известно още и като Пламтящите скали, където са открити праисторически останки, включително яйца на динозаври, кости и вкаменени дървета. Привлекателни за туристите са и ледените полета на долината Йолин Ам, които можете да разгледате пеша или на кон, както и да останете в традиционен местен лагер.
Високите 300 метрови дюни в Хонгорин Елс са известни още като Дуут Манхан – Пеещите пясъци. Когато венецианският пътешественик Марко Поло минавал по този път, той чул зловещи шумове, идващи от дюните и предположил, че са духове. Всъщност странната „музика“ се създава от вятъра – когато бризът проникне между песъчинките, той ги кара да вибрират и бръмчат.
4. Чиуауа, Северна Америка
Чиуауа е най-голямата пустиня в Северна Америка, обхващаща близо 502 000 кв. км – от северните мексикански щати Чихуахуа, Коауила, Дуранго, Закатекас и Нуево Леон до югозападните американски щати Ню Мексико, Тексас и Аризона. Благодарение на реката Рио Гранде (известна като Рио Браво в Мексико), която преминава през нея, това е и пустинята с най-богато биоразнообразие в света. В Чиуауа виреят над 3500 растения, включително една четвърт от всички видове кактуси в света, както и планински лъвове, вълци , черноопашат прерийни кучета, мулета и 300 вида птици.
В САЩ една от най-красивите части на пустинята Чиуауа се намира в националния парк Биг Бенд в Тексас. От мексиканска страна дюните на Самалаюка, южно от Сиудад Хуарес,са популярна дестинация за сандборд, мотокрос, АТВ и други приключенски спортове. Докато сте в тази част на Мексико, можете да се повозите на влака El Chepe през Медния каньон. Това е едно от най-епичните железопътни пътешествия в света.
5. Атакама, Южна Америка
Червената, скалиста и суха Атакама, която се намира в Чили, е една от емблемите на Южноамериканския континент. След джунглите на Амазонка нейните пейзажи са едни от най-разпознаваемите в целия свят. В далечния север на тази пустиня е най-сухото място на Земята. В нея има места, на които никога не са регистрирани валежи, а там където все пак вали дъжд, това се случва само един или два пъти в годината.
Старият кирпичен град Сан Педро де Атакама е основната база, от която можете да разгледате околните пейзажи в марсиански стил – пеша, с високопроходим автомобил или с планински велосипед. В Атакама можете да откриете вулкани, гейзери, лагуни и солени горещи извори.
Липсата на влажност и светлинно замърсяване прави Атакама едно от най-добрите места в света за астрономически наблюдения. Обсерваторията ALMA, един от най-важните астрономически проекти в света, е построена в една от най-високите части на пустинята.
6. Симпсън, Австралия
Пустинята Симпсън не е най-голямата в Австралия, тъй като по територия (176 500 квадратни километря) тя се намира на четвърто място след Голямата пустиня Виктория, Голямата пясъчна пустиня и Танами.
Симпсън обаче е привлекателна за туристите с най-дългите паралелни дюни в света – повече от 1100 реда пясъчни хребети, дълги около 200 километра.
Аборигените, коренното население на Австралия, са живели в Симпсън от най-малко 5000 години, което се доказва от археологическите находки, като каменни инструменти и костни фрагменти. Днес еможете да посетите общности, които все още живеят тук и да научите повече за тяхната култура.
Южна Австралия се надява да създаде най-големия национален парк в страната, който да включва и по-голямата част от територията на Симпсън. Ако предложенията преминат през парламента, разширената защитена територия ще бъде с размер 3.6 милиона хектара – повече от милион хектара по-голям от Какаду в Северната територия, който в момента е най-големият национален парк на континента.
7. Табернас, Европа
Много хора живеят с убеждението, че на територията на Европа няма пустини. Това обаче не е вярно. Табернас в Испания отговаря на почти всички критерии и според географската наука тя представлява полупустиня. Известна е и като Дивият запад на Испания.
Всъщност, още от 50-те години на миналия век на тази защитена територия в южната испанска провинция Алмерия са снимани много популярни филми, включващи пустинни пейзажи – от „Великолепната седморка“ до „Индиана Джоунс и последният кръстоносен поход“.
Табернас е единствената вътрешна пустиня в Европа, оградена между планините Сиера де лос Филабрес и Сиера де Алхамила. Мястото е сюрреалистично, наподобяващо лунен пейзаж и осеяно с каньони, кактуси, храсталаци, дюни, вкаменени останки и голи хълмове. Табернас е дом на орли, змии и гущери.
Сред местните архитектурни забележителности е полуразрушеният мавритански замък Кастило де Табернас.