Екоминистърът Борислав Сандов ще направи проверка по 2 сигнала за изгаряне на боклук у нас. Единият е на бившия депутат Мая Манолова, която алармира днес, че нова порция RDF боклук за горене е разтоварен на пристанище Варна. По думите й става въпрос за над 5000 тона отпадъци, внесени от Великобритания. Според Манолова те ще бъдат изгорени в циментовите заводи в Девня. „Проверихме, тяхното разрешение от миналата година е за горене на RDF и опасни отпадъци“, каза тя, като уточни, че доставката е станала на 31 декември, точно преди Нова година, за да остане тайна за гражданите „Интересно защо този RDF не си го горят в Англия, а го карат на хиляди километри тук, за да се гори в нашите заводи“, попита тя и припомни свой законопроект от предишното Народно събрание, който забранява изгарянето на чужд боклук в България.
Борислав Сандов проверява 5000 тона отпадъци, внесени от Великобритания
“От встъпването ми в длъжност аз не съм подписвал нотификации за внос на отпадъци, като смятам това за въпрос, който е политически и следователно е нужно съгласие от коалиционните партньори. По отношение на отпадъци с код 19-12-12 има действаща забрана, но тя не касае тези на пристанището във Варна, които са RDF гориво и се ползват като енергиен източник основно в циментовите заводи.
Причината да се внасят такъв тип отпадъци основно е заради лошото качество на RDF-а, който се произвежда от българските общини, а също така и защото този тип енергоизточници все още не са част от системата за отчитане на емисии (не се закупуват въглеродни квоти), което обаче скоро ще се промени на ниво ЕС.
Колкото до планираната инсталация за изгаряне на RDF в Топлофикация София, има сериозно забавяне и тази инсталация изглежда все по-невъзможна за реализация, освен ако Столична община не се ангажира с дофинансиране с около 80 млн. от бюджета си. Предстои ми среща с Йорданка Фандъкова в близките седмици по този въпрос. Също така ми предстои среща с представители на “Девня цимент” АД идния понеделник.
Смятам че има нужда от сериозна трансформация относно енергоносителите в производствата и относно управлението на отпадъците в България. Това са сложни процеси и изискват време, но коалиционното споразумение и личната ми воля са в тази посока“.
Сандов обяснява още: “В единия случай се касае за внос на отпадъци, които са нотифицирани от министър Емил Димитров непосредствено преди първите за миналата година парламентарни избори. Те са с код 19-12-10 (различни от забранените за внос 19-12-12) и са предназначени за изгаряне в Девня, където действително е акумулирано голямо замърсяване от няколко предприятия и е една от “червените екологични точки” на България.
Колкото до втория въпрос, поставен от моя предшественик на поста министър на околната среда и водите – Асен Личев – днес бе извършена проверка на мястото на площадката и е установено наличието на незаконно внесен отпадък в обем от 9 хил. тона, съхраняван на тази площадка от 2019 и охраняван от полицията. Действително документите по преписката продължават да са в Специализираната прокуратура, като те са им предадени с приемно-предавателни книжа. Очакваме действия от страна на Прокуратурата по този въпрос”.