Единната европейска валута вчера навърши 20 години.
На 1 януари 2002 г. гражданите на 12 държави от Европейския съюз въведоха еврото.
Днес то е паричната единица на над 340 милиона души в 19 държави членки на ЕС.
Еврото е втората най-сигурна валута в света след долара. Използва се при почти 40% от трансграничните плащания и при повече от половината от износа на ЕС.
Еврото е неизменна част от ежедневието на европейците, но началото е свързано със страхове, главно за повишение на цените. Хората смятат, че намалява покупателната им способност, макар статистиката да сочи друго – единната валута позволява да се стабилизира инфлацията.
Някои по-евтини продукти поскъпват заради закръгляването на цените на дребно. Други, чиято цена е по-висока, поевтиняват. Например средната цена на френската багета е 4.30 франка (или 0.66 евро) през 2001 г., а 20 години по-късно цената ѝ е 90 евроцента.
Тези 20 години не винаги са безоблачни – по-малко от десет години след въвеждането му, еврото е застигнато от тежка финансова криза, в центъра на която е Гърция. Но в крайна сметка именно еврото и общите усилия в ЕС спасяват южната ни съседка от дълговата криза, припомня вестник Стандарт.
„Нашата обща валута, еврото, гради мостове между европейците и отваря врати към света. Може би също си спомняте усещането, когато за първи поехме евробанкнотите в ръцете си. От една страна видях мост, а от друга – врата. Мост и врата. И двете са символ на Европа, символ на нашия Съюз“, заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
България, Хърватия и Румъния са следващите на опашката за присъединяване към еврозоната, въпреки че гражданите са разделени относно ползите от изоставянето на националните им валути, посочва БГНЕС.