Неразказаната история на Световния търговски център в Ню Йорк

Когато фотографът Джо Уулхед за пръв път чува за атаките на 11 септември, той се втурва към центъра на Манхатън с фотоапарата си.

Снима облак дим, излизащ от кулите близнаци, докато се вози в метрото, което пресича моста, преди да влезе обратно под земята.

През следващото десетилетие той прави над два милиона снимки на обекта – от развалините до строителството, и очарователни портрети на работниците, които изграждат новия Световен търговски център, открит през 2014 г. Днес той остава символ на сила, устойчивост и надежда.

Историята на тази емблематична сграда сега излиза в книга, в която са вплетени снимки и история, като проследява пътя на изграждането на Световния търговски център след 10 години строителство – от 2005 до 2015 г.

Строителният проект на стойност 4 милиарда долара е документиран от писателя Скот Рааб, който пише серия от десет части за Esquire, и от Уулхед, който стана официален фотограф на Световния търговски център, за да документира историческото му създаване.

„Работех на несъзнателно ниво, докато всеки ден документирах работата, която се вършеше“, казва Уулхед. „Започнах да се задълбочавам в значението на снимките, едва след като изминаха няколко години и осъзнах, че имам една голяма картина, която искам да покажа.“

Книгата включва и истории на хора, които са помогнали за изграждането на сградата, както и на оцелели, и семейства на тези, които не са оцелели. По думите на Уулхед той прави дълго и странно пътуване.

„Когато бях с работниците ден след ден, се чувствах като член на екипа“, казва Уулхед. „Беше страхотно да документирам работата и те наистина я оцениха. Те знаеха в дългосрочен план, че се концентрирам върху голямата картина, как се строи сградата и работата им ще бъде отразена в снимките, които правех. “

Книгата обхваща и неразказаната история за кулата, нейните противоречия и забавяния. „Толкова много се случваше зад кулисите“, казва Рааб. „Не става въпрос само за възстановяване на Световния търговски център, но за възстановяване на всичко от този мащаб, това са преговори с известна доза политическа несигурност. Ето защо всичко отне толкова време. “

Това е частично репортаж, частично фотокнига. По своята същност това е история на надеждата. „Сега, повече от всякога, има моменти в историята на една страна, които чувствате като повратни точки – или се надявате, че може да има повратна точка“, казва Рааб.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *