Младежите се оказват най-честите мишени
Интернет измамите в социалните мрежи бележат рекорден ръст, предупреждава американската Федерална комисия по търговия (FTC). В свой доклад тя обявява, че през 2021 г. само в САЩ потребителите са били измамени за общо 770 млн. долара само в социалните мрежи.
Това е около 25% от всички загуби от всякакви измами през годината. Освен това е огромен ръст от около 18 пъти спрямо 2017 г.
Социалните мрежи се оказват все по-атрактивни за хакерите. Данните на FTC показват, че през миналата година над 95 000 американци са били потърсени от измамници през социалните мрежи. Това е двойно повече спрямо 2020 г. и над 19 пъти повече спрямо 2017 г.
Средно един на четирима е изгубил пари от онлайн измама, която е била във формата на публикация, съобщение или реклама в социална мрежа. Потребителите са загубили и още 554 млн. долара от измамни сайтове и приложения, както и други 546 млн. долара от телефонни измами.
Именно телефонните измами се оказват най-доходоносни – измамниците печелят средно по 1110 долара от една телефонна измама и средно по 468 долара през социалните мрежи. Най-много опити за измама има в най-популярните социални мрежи – Facebook и Instagram. Най-често измамите там са чрез опити за създаване на фалшиви приятелства и романтични връзки, които след определен момент започват да искат пари като заем или помощ.
Ръст има и на инвестиционните измами през социалните мрежи. Хакерите обещават лесни и по-добри печалби. Популярни са и фалшивите оферти за продукти и услуги, както и създаване на почти точни копия на популярни страници и групи, но с измамна цел.
Онлайн измамите имат и по-млада аудитория. Най-честите жертви са хора на възраст между 18 г. и 39 г., които са докладвали средно 2.4 пъти повече измами спрямо хората над 40 г.
https://www.vesti.bg/