То е толкова естествено, колкото и дишането.
Случва се около 10 до 15 пъти в минута, като прекарваме около 10 процента от будните си часове в това действие.
Става въпрос за мигането. И очевидно, то изпълнява много повече функции от „простото“ почистване на очите ни или поддържане на влагата и кислорода в тях, посочва Bright Side.
Мигаме, за да може мозъкът ни да си почине
Мигането е много важно: то почиства и овлажнява очните ябълки, за да предотврати инфекции, да ги подхрани и да поддържа зрението ни ясно. Но бихме могли да имаме всичко това и да мигаме по-малко. Оказва се, че мигането и даването на почивка на мозъка са взаимосвързани.
Мигането (като цяло) е нещо като мозъчна пауза, будна почивка между мислите. Нашите мозъци използват тези части от секундата, за да дадат на ума шанс да се лута и да „излезе офлайн“. Нещо като супер бърза дрямка, която помага да фокусираме вниманието си.
Мигаме сихронизирано
Знаем, че очите ни мигат по-малко по време на задача, която изисква визуално внимание, като например работата на компютър. Но се оказва и че синхронизираме мигането си при комуникация лице в лице със събеседник, особено ако се интересуваме от темата.
Става ясно, че група хора, гледащи един и същ филм, синхронизират времето на мигане с повествованието на филма, което води до синхронизиране на цялата група. Очевидно сме склонни да сегментираме видеоразказите на смислени моменти срещу паузи и обикновено избираме да мигаме в края на действието, като по този начин създаваме тази групова синхронизация.
Мигаме по-малко, когато се влюбваме
Склонни сме да синхронизираме мигането си според нашите интереси, а гледането директно в очите на другите е аспект на повечето човешки взаимодействия. Очевидно, ако поддържате силен зрителен контакт по време на среща, може да откриете, че чувствата ви се засилват.
Поглеждането в очите на някого, особено ако го намирате за привлекателен, може да доведе до отделянето на хормони, свързани със страстта и обичта. Говорим конкретно за фенетиламин и окситоцин. Контактът с очи синхронизира мигането и мозъчната активност, което предполага действително свързване на двама души в „една система“.
Мигането може да бъде сигнал за лъжа
Твърди се, че лъжците са склонни да мигат повече, защото за повечето хора лъжата е стресираща дейност. Други обаче твърдят, че е вярно точно обратното и че съзнателните лъжци мигат по-малко от нормалното, когато лъжат и дори се взират в очите на другите, за да ги убедят, че казват истината.
В този случай мигането се случва до 8 пъти по-рядко от обикновено. Но по-голямата част от изследванията подкрепят хипотезата, че повишената честота на мигане е невербален знак за измама.
Едностранното мигане може да бъде разбрано погрешно
Никой не може да каже точно защо правим това едностранно мигане, наречено още намигване, но за повечето от нас това може да е сигнал за флирт и да генерира хормонална еуфорична реакция. Контактът с очи и невербалното внушение за потайност могат да бъдат много привлекателни, когато идват от някой, когото намираме за интересен.
Това също може да е знак за привързаност или просто жест за предизвикане на смях. Намигането обаче може да бъде разчетено и като подигравка, спортен сигнал, грубо изражение или просто вулгарно, според културата. Така че, ако пътувате и не сте сигурни какви са разбиранията, може би е най-добре да не го правите.
Можем да тренираме мигането си
Има правилен и неправилен начин да мигате. Когато не мигаме както трябва, или когато сме подложени на суха или ветровита среда, можем да почувстваме песъчинки или парене, последвани от замъглено зрение. И може дори да не осъзнаваме, че не мигаме толкова, колкото би трябвало, преди това да се случи.
Правилното мигане означава пълно затваряне на клепачите при всяко мигане. А ползите са огромни – от по-малък шанс от инфекция до по-малко зачервяване или сърбеж и по-ясно зрение. Опитайте това едноминутно упражнение пет пъти на ден:
Погледнете във всяка посока (нагоре/надолу/наляво/надясно/направо) и мигнете 10 пъти във всяка позиция. Не насилвайте клепача, просто се уверете, че окото се затваря напълно и след това се отваря всеки път.