Народното събрание удължи действието на решения на ТЕЛК и НЕЛК

Парламентът прие на първо и второ четене промени в Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, с които се удължава действието на решения на ТЕЛК и НЕЛК. Измененията са внесени от Антон Тонев („Продължаваме Промяната“) и група народни представители.

Промените предвиждат срокът на експертните решения на ТЕЛК и НЕЛК, който е изтекъл в периода от 13 март 2020 г. до 30 юни 2022 г., да се удължи до издаването на ново експертно решение, но не по-късно от 31 декември 2022 г., само когато съответното лице е предприело необходимите действия за преосвидетелстване в срок до 15 юли 2022 г., но поради обективна невъзможност, свързана с извънредното натоварване на съответните комисии, не могат да преминат през процедурата в законоустановения тримесечен срок.

Като мотив за промените вносителите посочват, че действието на изтичащите по време на извънредното положение/обстановка решения на ТЕЛК и НЕЛК е било продължено до 30 юни т.г. и се очаква към тази дата значителен брой лица, включително и такива, на които експертните решения изтичат след 31 март 2022 г., да останат без валидно експертно решение, което ограничава възможността да се ползват от правата, регламентирани в действащото законодателство. В същото време преосвидетелстването на тези лица от органите на медицинската експертиза в кратък срок е сериозно затруднено.

С приетите изменения ще се гарантира ползването на правата, произтичащи от валидното експертно решение само по отношение на лицата, които са предприели действия за преосвидетелстване, но не по тяхна вина към момента нямат издадени такива. С цел да се гарантира възможността да се ползват от правата си съответните лица, се предвижда и задължението на регионалните здравни инспекции да предоставят информация за подадените заявления-декларации на Националния осигурителен институт и на Агенцията за социално подпомагане в срок до 20 юли 2022 г. Законодателната промяна влиза в сила от 1 юли 2022 г., за да се гарантира непрекъснатост при ползването на правата, регламентирани в действащото законодателство.

Народното събрание прие на второ четене и промени в Наказателния кодекс. Те предвиждат от две до осем години затвор да стане наказанието за склоняване на непълнолетни към блудствени действия.

Завишават се и наказанията за киберпрестъпления. Така например досегашният текст предвиждаше, че който неправомерно осъществи достъп до информационна система или части от нея, в немаловажни случаи се наказва с лишаване от свобода до две години. Според приетите промени думите „две години“ се заменят с „шест години и с глоба до три хиляди лева“.

Източник

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *