Това лято българите се втурнаха да наваксват пропуснатите възможности за задгранични екскурзии и почивки след двегодишната пандемия и санитарните рестрикции. В стремежа да изпреварят евентуални нови анти ковид ограничения, те бързат да резервират екскурзии до близки и далечни дестинации дори след края на отпускарския сезон.
През последните месеци мнозина предпочетоха плажовете на Средиземно море пред Черноморието ни, а основните задгранични дестинации отново бяха Гърция и Турция.
„Разбира се, имаше голям интерес и към други морски държави, като Италия и Испания, но там предвид по-високите цени на услугата, търсенето беше по-ограничено“ – заяви пред БНР Димитрина Горанова – туроператор и председател на АБТТА /Асоциация на българските туроператори и туристически агенти/.
Наред с гореизброените страни, другите предпочитани дестинации това лято са били Германия, както и балканските ни съседи – Румъния, Северна Македония и Сърбия. Задграничните пътувания през август са се увеличили с почти 19 на сто спрямо същия период на 2021г., сочат данни на НСИ.
Нито ескалиращият военен конфликт наблизо, нито икономическата и продоволствената криза или галопиращата инфлация, която топи неудържимо спестяванията ни и пр., са в състояние да ни откажат от мечтано пътешествие в чужбина. Напротив, налице е трескаво желание за пътуване, което като че ли расте с изостряне на
„Ако трябва да сравняваме българския потребител със западноевропееца, ние все още не сме предприели сериозни мерки за ограничаване на разходите за пътувания и по-предпазливото харчене покрай инфлацията и икономическата криза – казва Димитрина Горанова. Но очакваме ефектът да се усети през предстоящия зимен сезон. Освен това българинът не е толкова консервативен по отношение на разходите си, като примерно германския потребител, който още през август започна внимателно да намалява потреблението и пътуванията си. А и сънародниците ни никак не обичат да бъдат ограничавани. След две години рестрикции, те имат нужда да пътуват и да се почувстват свободни.“
В момента текат резервации за азиатските пазари, където най-късно отпаднаха ковид ограниченията, а и есента е идеалният сезон за екскурзии и почивки в региона. Тайланд, Камбоджа и Виетнам са сред предпочитаните екзотични дестинации, твърди Димитрина Горанова. Но интересът към Европа също не е намалял, въпреки сериозния ръст на цените на самолетните билети. Според водеща световна платформа за резервации на полети, това лято те са поскъпнали средно с 13%.
„За съжаление увеличението на цените на самолетните билети е доста по-голямо от 13% и това е необратим процес. То ще продължи и със сигурност ще има ефект върху самолетните екскурзии. Засега обаче не се наблюдава ръст при търсене на по-кратки дестинации или отлив от самолетни пътувания. Но очаквам дестинации, при които цената на самолетния билет е определяща при ценообразуването на пакета, да станат по-труднодостъпни. И вероятно хората с по-малки финансови възможности ще намалят търсенето на такива пътувания.“
Иде ли краят на нискотарифните пътувания?
Според Горанова той вече е дошъл. Това е част от необратимата тенденция при авиоиндустрията.
„Нискобюджетните пътувания ще останат само в спомените ни!“ – смята тя и добавя, че въпреки всичко, българите няма да се откажат да пътуват, защото пътуването е част от глобализацията.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg