Десислава Атанасова:Най-тревожното е недоверието в изборния процес

/КРОСС/ В предаването „Панорама“ по БНТ Десислава Атанасова, каза че липсата на аргументи понякога трупа някакъв политически дивидент пред избирателите, но не е полезно за парламентаризма. „Днес се случи нещо интересно – в това многочасово заседание се чуха няколко неща – във вчерашното също. Ще цитирам господин Свиленски, който каза на Кирил Петков: В техен разговор господин Петков оферира БСП – оттеглете закона и ще ви дам кодовете. Госпожа Нинова вчера също говори за този дебат и този проектозакон, който се ползва за разменна монета за някакви отношения между тях.“

Би следвало съгласно изборния кодекс въпросният код да се намира в ЦИК, има ключове, има флашки, на които се пази паметта, но по-важният политически въпрос е как може министър-председател в онзи момент действащ, впоследствие съпредседател на ПГ да поставя подобен въпрос на друга парламентарна група – ще ви дам кодовете, ако си оттеглите законопроекта, заяви Атанасова. „Най-тревожното е недоверието в изборния процес, но ние изразяваме съмненията на нашите доказателства, но никога не сме имали гласни доказателства, изказани в пленарна зала. Няма контрол, нито съдебен, нито институционален контрол на данните в тези машини. Последно е информацията, която виждаме в ЦИК.“

Нашите избиратели искат да имат право на избор – да гласуват с хартиена бюлетина или с машина, но в цяла Европа никой друг не гласува с машина, категорична е Атанасова.

Часовете дебати се дължат на колеги, които са склонни да дебатират име на законопроект 4 часа, обясни Атанасова. „В момента колегите имат възможност да кажат своите аргументи в пленарна зала. Но до този момент има заявени 53 изказвания по текстове, които са преди параграф 1 на законопроекта. Нали разбирате, че затова от дневния ред ще отсъстват други теми. Нас повече ни вълнува темата Джемкорп. Нашата парламентарна група, по наше предложение беше създадена временна комисия по този въпрос. За всички е ясно, че тази тема така или иначе ще стои на дневния ред на обществото. Другата седмица обсъждаме бюджета, това не е ли важна тема за българското общество.“

Колегите от ПП и ДБ категорично заявиха, че ако изборният кодекс бъде обсъждан, това означава, че те няма да предложат дори и правителство на малцинството. „Ние разполагаме с документ, който се казва България след избори, това е нашата предизборна кампания. Съвсем умишлено го нося, това е детайлно разписана програма за управление, не само за справяне с кризите. Така че ние, когато ни бъде връчен мандат, ще предложим състав на правителство“.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *