Смартфоните са нещо, без което милиони хора не могат да си представят живота.
От сутрешната аларма през текстовите съобщения до кредитните карти – тези устройства буквално събират в едно цялото ни ежедневие.
От години обаче е доказано и друго – колко вредно и опасно влияние могат да имат те върху съзнанието ни, създавайки абсолютна зависимост към технологията.
Според проучване на Reviews.com средностатистическият американец проверява смартфона си 144 пъти на ден, пише CNBC.
Друго проучване от 2012 г. показва, че притежанието на смартфон може да намали качеството на личните ни контакти с околните. А според проучване от 2017 г. интензивното използване на социалните медии може да доведе до засилване на чувството за изолация.
Ако вие също посягате към телефона по-често, отколкото ви се иска, може би е време да поставите някои граници.
В книгата си „Как да скъсаме с телефона си“ Катрин Прайс описва приложими практики, които могат да ви помогнат да ограничите използването на телефона.
Една от тях отнема по-малко от 60 секунди и не изисква да изтегляте приложения или да си поставяте ограничения. Всичко, което трябва да направите, е да смените екрана за заключване.
За да намалите непрекъснатото използване на телефона, трябва да се концентрирате върху съзнателността, пише Прайс в книгата си. Да речем, че се улавяте, че посягате към телефона си по средата на вечерята. Обърнете внимание на това как се чувствате, без да го оценявате.
„Практикуването на осъзнатост означава, че вместо да се опитвате да се преборите с желанието си или да се критикувате за това, просто забелязвате желанието и присъствате в него, докато то се развива“, пише тя.
Можете да прецените как се чувствате, като си зададете няколко въпроса:
- Какво е усещането на желанието в мозъка и в тялото ви?
- Защо изпитвате това желание точно сега?
- Каква награда се надявате да получите или какъв дискомфорт се опитвате да избегнете?
- Какво ще се случи, ако реагирате на импулса?
- Какво ще се случи, ако не направите нищо?
- Тъй като да сме на телефона е толкова естествено, забавянето всеки път, когато посягате към него, може да се окаже предизвикателство.
Ето тук идва ролята на заключения екран.
„Нашият живот е това, на което обръщаме внимание“, обяснява Прайс. Затова следващия път, когато вземете смартфона, се запитайте: „На какво искате да обърнете внимание?“
За да не забравяте да си задавате този въпрос, Прайс предлага да го запишете на лист хартия, да го снимате и да го поставите като заключен екран.
„Така всеки път, когато посегнете към телефона, ще ви бъде напомнено какво е по-важно от него“, съветва Прайс.