Артистичната значимост на Здравка Василева не се свързва с натрапливи и агресивни кампании и изяви. Напротив! Деликатно, почти съзерцателно, но с устойчиви идеи за стойностите в изкуството и в живота, по женски нежна и твърда, Здравка Василева гради своя личен път в изкуството със своя характерен, запомнящ се и уникален образ на живописец. И не само собствения си свят, но и този на своите студенти от Националната художествената академия. Като професор по живопис и композиция, ръководител на катедра „Живопис“, на проекти, студентски изложби и ателиета тя е от водачите на новите поколения млади живописци. Това пише Вихра Пешева за авторката на новата изложба в столичната галерия „Астри“.
Tази своя изложба художничката нарича „Монолози за красивото“. Вероятно поради самотността на художническото ателие и занаят, или заради закодираната истинност на монолога? Може би заради съдържащата се в него драма? Заради стелещата се в платната й тишина, като след изречена истина? Знам само, че срещите пред нейните картини са начало на особен личен диалог. Онази част от зрителите с фина чувствителност и естетика, ценителите на класическата красота с поетична душа, навлизайки в изобразеното на платното, подемат разказа на художника, превръщайки го в своя история. Въображаемият или преживян неин свят прелива в разказ на наблюдателя за отминали или желани негови срещи, посочва галеристката.
Здравка Василева е родена през 1977 г. в Пловдив. Завършва Художествената гимназия „Цанко Лавренов“, а през 2003 г. – Националната художествена академия. От 2004 г. е старши асистент в ателието по живопис на проф. Валентин Колев. Следват докторска дисертация по изкуствознание и изобразителни изкуства, доцентура, професура по живопис и композиция. От 2016 г. е ръководителка на катедра „Живопис“ в НХА. Десетки самостоятелни, групови изложби и кураторски проекти реализира в Хърватия, Германия, Италия, Черна гора, Китай, Турция, Словакия, дългогодишно сътрудничество от 2007 г. с Швейцария, както и десетки изложби в Пловдив, Варна, Бургас, София.