Когато мислим за мъжество, в съзнанието ни често изникват образи на сурови воини и безстрашни гладиатори. Историята обаче има своите изненади и един от най-завладяващите обрати в царството на мъжествеността идва от Древна Гърция – време, когато носенето на поли е било не просто модерно, а символ на несравнима мъжественост. Спартанци с поли В Древна Гърция, особено през античния и класическия период (около 800 – 323 г. пр.н.е.), полите са били съществен елемент от традиционното гръцко облекло както за мъже, така и за жени. Мъжкото облекло включвало хитон – проста дреха, подобна на пола с дължина до коляното, изработена от правоъгълно парче плат, закрепено с игли или копчета, и химатион – голям шал, носен върху хитона. Този стил бил не само практичен за топлия средиземноморски климат, но също така придавал усещане за сила и мощ, пише Ancient Origins.
Емблематичните спартанци, известни със своята военна мощ, с гордост носели перискелис – къса пола с колан, изработена от вълна. Този избор на облекло бил продиктуван от смесица от практичност и символизъм. Перискелисът позволявал лекота на движение на бойното поле, давайки предимство на спартанските воини в битка. Нещо повече, изборът да носят поли засилвал тяхната отдаденост на техния военен начин на живот и отхвърлянето на лукса.
Корави момчета в тоги Нека не забравяме емблематичната „тога“, често свързвана с римляните. Въпреки че гърците не са носили точно тога, нейният произход може да бъде проследен до гръцкия химатион – дреха, носена през лявото рамо. И двете облекла били отличителни знаци и в гръцките градове-държави, особено в Атина. Начинът, по който химатионът бил носен, можел да изпрати силни социални и политически сигнали.
Предпочитанието към полите също има дълбоки културни корени. В Древна Гърция човешките форми били възхвалявани и дрехите често били проектирани да подчертават естествената форма на тялото. Полите позволявали свобода на движение, подчертавайки физическата мощ на мъжете, занимаващи се със спортни дейности или битки.
С течение на вековете модата се развила, често в неочаквани посоки. Гръцките мъжки поли отстъпили място на панталоните, до голяма степен благодарение на влиянието на други култури и практичността при езда. Въпреки това останки от древния стил продължават да съществуват, като шотландския килт или японската хакама.
И така, поглеждайки назад към гърците, си припомняме, че облеклото няма присъщ пол; всичко опира до стойността и значението, които му приписваме.