„За мен е особена радост, че в рамките на визитата ми успяхме да организираме това събитие във вашия много известен университет. Много наши икономисти са завършили тук и заемат високи позиции“, каза при пристигането си в УНСС председателят на Националното събрание на Социалистическа република Виетнам г-н Въонг Дин Хюе.
Темата на публична лекция беше „Развитие на взаимоотношенията и сътрудничеството между Виетнам и България“.
„За мен е изключителна чест да посрещна в най-големия бизнес университет в Югоизточна Европа една от най-високопоставените личности в Социалистическа република Виетнам – г-н Въонг Дин Хюе“, каза ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров, при откриването на публичната лекция и подчерта: „Радвам се, че сте избрали именно нашия университет за място на вашата лекция, която е от изключителна важност за доброто бъдещо развитие на приятелските взаимоотношения с вашата държава. Убеден съм в потенциала на сътрудничеството между Виетнам и България не само в икономическата област, но и в областта на образованието и научноизследователската дейност“.
Проф. д-р Димитър Димитров отбеляза, че УНСС е част от европейския алианс от водещи университети ENGAGE.EU и вече има богат опит в сътрудничеството с чуждестранни университети от цял свят и създаването на съвместни двойни бакалавърски и магистърски програми, които са от огромна полза за студентите, защото те получават диплома от два университета едновременно.
„Ние си сътрудничим с три виетнамски университета – Ho Chi Minh City Open University, Hue University and Thai Nguyen University. Затова ще се радваме да продължим сътрудничеството си с тях, както и да си сътрудничим и с други виетнамски университети, за да осъществим съвместни програми заедно“, каза ректорът.
„За мен е чест да изнеса тази лекция в най-голямото висше икономическо училище, което има вековна история, и да говоря откровено и искрено за ситуацията в света и региона днес, както и за традиционно доброто сътрудничество между нашите две държави“, каза г-н Въонг Дин Хюе, който е и професор по икономика.
В своята лекция г-н Въонг Дин Хюе направи исторически преглед на взаимоотношенията между Виетнам и България и подчерта, че България е една от първите 10 държави в света, които са признали независимостта на Виетнам през февруари 1950 г. и приятелското посещение на президента Хо Ши Мин в България през август 1957 г. полага основата за ползотворното сътрудничество между две страни.
„През многото исторически събития, възходи и падения, виетнамският народ винаги помни и е дълбоко благодарен за ценната подкрепа и помощ, които българският народ оказва на Виетнам“, подчерта г-н Въонг Дин Хюе.
Лекторът представи пред присъстващите икономиката на Виетнам и отбеляза нейния подем в последните години, спря се на дипломатическите отношения и сътрудничеството на страната в световен мащаб.
В изложението си г-н Въонг Дин Хюе очерта четири насоки в двустранните отношения и развитието на сътрудничеството между Виетнам и България. Първата е задълбочаване на политическите и дипломатически отношения, втората е разширяването на икономическото инвестиционно и търговското сътрудничество, третата е свързана с партньорство в областта на цифровата трансформация и иновациите. Четвъртата насока за развитие на сътрудничеството е свързана с насърчаване на ефективно сътрудничество в традиционни области. По отношение на образованието и обучението, двете страни ще засилят сътрудничеството в областта на обучението и научните изследвания между университетите и изследователските центрове на двете страни в силните области на България и Виетнам, където има такава необходимост, като в здравеопазване, биотехнологии, селско стопанство, околна среда и управление на природните ресурси .
„От името на високопоставената делегация на Националното събрание на Виетнам сърдечно благодаря на българските приятели на различни позиции за техния принос в приятелските отношения и взаимноизгодното сътрудничество за развитие между двете страни“, каза г-н Въонг Дин Хюе.
Преди лекцията г-н Въонг Дин Хюе и проф. д-р Димитър Димитров проведоха среща. В нея участваха и г-н Буи Ван Къонг, генерален секретар на Националното събрание, г-н Ву Хай Ха, председател на комисията по външни работи и други представители на делегацията .
Предмет на разговора бяха развитието на сътрудничеството в областта на висшето образование и бъдещи партньорства между УНСС и виетнамски университети, разработката на проекти и научни изследвания.
Посещението на председателя на Националното събрание на Социалистическа република Виетнам г-н Въонг Дин Хюе беше по покана на председателя на българския парламент Росен Желязков. В рамките на визитата той се срещна с президента Румен Радев и премиера акад. Николай Денков.