Малко известен факт е, че Тодор Живков е бил и кмет на София, но за кратко. Първоначално Живков трябва да бъде градоначалник 2 години, но след смъртта на Георги Димитров неговият зет и нов лидер на БКП Вълко Червенков издига Тодор Живков в партийната йерархия. Така вместо 2 години, Живков е кмет на София в продължение на малко повече от половин година.
Историята помни много забележителни личности, които са оставили следи в нашата столица, сред които се прокрадват имената на Ради Радев, който дава на София девиза „Расте, но не старее“, Харалампи Карастоянов, последният възрожденец на кормилото на столичния град, и Иван Панев, оставил след себе си знакови обекти за столицата като Централната жп гара и булевард „Ленин“, днес „Цариградско шосе“.
Историята на столичните градоначалници е толкова интересна, че редица журналисти и писатели се опитват ги съберат в книга за поколенията. Журналистът Борис Ангелов издава книгата „Кметовете на София“, в която са описани делата на 64 кмета.
„Ради Радев е останал в историята с това, че е отнел концесиите за електричеството и за трамваите, които са били съответно френска и белгийска и е платил за това с поста си, защото след като Франция е от печелившите страни в Първата световна война, се оказва, че той пада от власт, без да има вина“, коментира Борис Ангелов пред България Он Еър.