Подобно на много млади хора, израснали в Сардиния, Давиде Санна обичал италианската кухня и искал да има успешна кариера като главен готвач. Но, за да го направи, трябвало да се установи в Ню Йорк, пише Ройтерс.
Санна работел в кухни на средиземноморския остров и в Северна Италия от четири години, започвайки едва на 19-годишна възраст. Но се бъхтел по 60 часа седмично срещу заплата от едва 1800 евро на месец в най-добрия случай. През натоварения летен сезон той се въртял около печката всеки ден в продължение на два месеца без почивка.
„Тук има редовни договори, няма нищо „на черно“, казва Санна, имайки предвид недекларираната работа. „А ако работите една минута допълнително, ви плащат за това. В Италия не е така“, допълни той.
Храната в Италия е известна в цял свят, но много талантливи шеф-готвачи, които се надяват да направят кариера в родината си, са недоволни от ниското заплащане, липсата на защита на труда и оскъдните перспективи. След създаването на единната валута в Европа преди 25 години Италия имаше най-слабата икономика в еврозоната.
Звездни шеф-готвачи като Масимо Ботура, който управлява Osteria Francescana в Модена, преосмислят италианската кухня. Но предвид богатата кулинарна традиция Италия несъмнено е слабо представяна от гледна точка на ресторанти от най-висока класа. Тя има 13 с три звезди „Мишлен“, най-високата оценка от престижния гид, колкото и Испания. В същото време Япония има 21, а Франция – цели 29.
Изтичането на шеф-готвачи в момента се дължи на затруднената среда у дома и не е ново явление.
Антонио Басу, 28-годишен шеф-готвач от Сардиния, който работи в луксозен ресторант в Барселона, казва, че испанските заплати са били по-ниски, отколкото в Северна Европа, но условията на труд все още са далеч по-добри, отколкото в родината му.
Главен готвач в Испания може да очаква редовен трудов договор с отворен край при 40-часова работна седмица и два дни почивка, за разлика от Италия където те вероятно ще бъдат наети на временен договор, ако изобщо им предложат договор.
„Тук не трябва да се молите за това, което получавате“, отбелязва Басу.