Какво е устойчивост? Какви са му компонентите?

Обществото за първи път се срещна с думата устойчивост чрез доклада „Нашето общо бъдеще“, публикуван през 1987 г. от Световната комисия по околната среда и развитието, която оперира под ръководството на Организацията на обединените нации.

Докладът, публикуван с цел намиране на решения на проблеми, произтичащи от бързата индустриализация и нарастването на населението, беше в природата за предупреждение за негативните последици от икономическото развитие и глобализацията върху околната среда. Най-големият фактор за приемането на този доклад от големи маси и реализирането на устойчивостта е озоновата дупка, произхождаща от човешка дейност над Антарктида, която за първи път е идентифицирана през 1984 г.

Дефиниция за устойчивост в доклада е идентифицирана като: „Човечеството има способността да поддържа развитието чрез осигуряване на ежедневни нужди, без да излага опасност природата да отговаря на нуждите на бъдещите поколения. “

В ситуацията, до която достигнем днес, въпреки че съществува общ консенсус, че световните ресурси и околната среда се движат към границата на изчезване в резултат на човешки дейности, обикновено е да се види, че устойчивостта ще бъде постигната само чрез използване на предлаганите от природата ресурси със скорост, която ще позволи самостоятелно обновяване.

Какви са компонентите на устойчивостта?

Дори ако опазването на околната среда е първото нещо, за което можем да се сетим, когато става въпрос за устойчивост, концепцията за устойчивост е цялостен подход, който включва екологични, икономически и социални измерения.

Устойчивостта има три основни компоненти. Тези компоненти са опазване на околната среда, икономически растеж и социално развитие. Тези концепции трябва да се управляват по стабилен начин, за да се осигурява устойчивост.

Когато всички тези компоненти работят в хармония, потенциалът за посрещане на човешките искания и нужди сега и в бъдеще се увеличава и се осигурява устойчиво развитие. Според принципите на устойчивото развитие, обществото не трябва да позволява благосъстоянието да намалява с течение на времето.

Изворът: http://ekolojist.net/surdurulebilirlik-nedir/

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *