26 декември е християнският празник Събор на Пресвета Богородица. На този ден православната църква събира вярващите и възхвалява с благодарствени слова Божията майка – Дева Мария.
Честват се и Свети Йосиф Обручник, земният баща на Исус, Свети цар Давид, Свети Яков, брат Божий, пръв християнски епископ на град Йерусалим.
Според Библията Йосиф е от царски род, но живеел като дърводелец и в добродетелна бедност. След като останал вдовец на 80 години, на него му била поверена честта на младата Мария – бъдещата майка на Спасителя. Той бил призован да я пази и защитава в нейната свещена мисия – чрез непорочно зачатие да роди Исус.
Йосиф отнесъл подигравки, задето бил на преклонна възраст, а младата му жена била родила, но той устоял, защото Божията воля му давала сили.
Йосиф живял до 110 години в праведен живот и честен труд. Бил добър земен баща на Спасителя и такъв завет оставя празникът на св. Йосиф, денят на бащата. Бащите са опора и сигурност на семейството, трябва да го издържат с честен труд и грижа.
Денят на бащата съществува почти навсякъде по света в чест и прослава на бащите и бъдещите бащи. В различните страни се празнува по различен начин и на различни дати. Според католическата традиция празникът се чества на деня на св. Йосиф — 19 март, но в повечето страни денят на бащата е светски празник и се празнува на различни дати.
В България се чества на 26 декември, денят, в който православната църква чества св. Йосиф.
Какво се прави през втория ден на Коледа?
В народния календар това е време, което да прекараме със семейството. Близки, роднини и съседи се събират край трапезата. Коледарите отделят от събраните дарове за благоденствието на селото – за читалището или църквата.
Именно днес според народните поверия се оглеждаме в хората близо до нас, обръщаме се към семейството и честваме Живота. Традицията е наложила това да се случва на масата. Затова днес е и денят, в който се яде свинско, след като прасето е било заколено и приготвено предния ден.
Standartnews.com