Каква беше Коледа през комунизма

„Всяка Коледа ми напомня за моето детство. Подаръците, които успяваме да дадем на децата си, са много по-ярки и по-усъвършенствани от тези, които Дядо Коледа ми носеше“, пише Марина Розенфелд, родена през 1979 г.

В популярна група на майките, изключително популярна във „Фейсбук“ в Румъния тя отбелязва, че тогавашните коледни тържества „са имали нещо специално“. Разказът й са ситуацията при съседите ни до болка напомня за тази в България.

Марина подбира и топ от най-интересните неща, случили се по празниците през 80-те години, когато се опитваха да заменят Дядо Коледа с Дядо Мраз, а хората оцеляваха духовно чрез историите на бабите и дядовците си и коледарските песни, предавани от поколение на поколение.

Дядо Коледа и Дядо Мраз

„Вкъщи майка ми говореше за Дядо Коледа, в училище бях чувала за Дядо Мраз. Накрая майка ми се примири и ми каза, че всъщност има два Дядо Коледа: един идва за Коледа и един, който носи подаръци за Нова година“.

Коледно дърво 

Жената разказва, че елхата, която е имала вкъщи, винаги е била естествена и не си спомня „някой да се е оплаквал, че естествената елха е твърде скъпа или че унищожаваме горите си“. Това е и защото „по това време те не са обезлесявали и изсичали горите брутално“.

„Мирисът на ела, който изпълни всяка стая в къщата, няма равен на себе си. Коледа за мен означава и миризмата на елхата. Дървото беше дърво за всички, с изключение на комунистическата пропаганда, която искаше да погребе всякакъв спомен за всяка Коледа или елха. Това, което искаха да изтрият от колективното съзнание, беше християнската традиция, която припомняше раждането на Спасителя“.

Коледна трапеза

Жената разказва и за портокалите, бананите и колбасите, които били „деликатесни“ и „с връзки“. Задвижваше се истинска верига от комбинации и комбинативност. „Бяхте привилегировани, ако познавахте някой, който познава някой друг, който има роднина или познат, който работи в Търговия на едро или Търговия на дребно“, пише Марина Розенфелд.

Само по този начин можехте да имате богата празнична трапеза. Но ако сте живели на село или в къща в някой малък провинциален град, тогава месото и свинските продукти не са били проблем.

Магазинът с валута или „Корекомът“

„Мисля, че там видях луксозен шоколад на витрината и плюшени Дядо Коледовци. Особено ми олекна, когато разбрах, че не е за нас, а за посетители от чужбина или международни шофьори, които купуват с „валута“. За първи път чух тази дума“, казва тя.

Каква беше Коледа през комунизма: 10 неща, които да разкажете на децата си

Коледна украса

Марина Розенфелд казва, че тогава коледната украса е била семпла, но красива и с вкус. „Тя беше ограничена до глобуси, бонбони, ако има такива и инсталиране на малки светлини. Ама какви топки бяха! Бяха произведения на изкуството, особено малко по-старите от 70-те години на миналия век, както и да е, всичко можеше да се сложи върху естественото дърво, изглеждаше грандиозно. В училище правехме всякакви декорации от цветна или картон“

Коледен сняг

Може би най-красивото нещо в старите времена беше снегът, присъстващ почти всяка Коледа. Жената казва, че не помни „Коледа без сняг“. „Имаше и много сняг по улиците, защото никой не чистеше, колите не се движеха много, особено в малкия град, в който живеех. Беше слана, слана, която прави цветя на прозореца. Тогава коледарските песни звучаха по-добре, по-искрено и автентично“.

Електричество на… порции

„Спомням си зимните дни преди Коледа, когато майка ми готвеше, печеше сладки само в определени часове и седяхме на свещ или маслена лампа“, казва Марина Розенфелд.  Режим на тока, да, понякога и аварии заради снега.“

Коледни песни

Дори и да не говореха за коледни песни в училище, родителите го правеха у дома. „Всяка година чакахме коледари с погача, вино и други лакомства. Коледа се празнуваше във всеки дом. Но това беше тема табу, никой не говореше за това. Все пак се знаеше, че всички празнуват Коледа“

Коледни подаръци

„Винаги получаваме кукли и играчки за Коледа. Куклите ми бяха любими.  „Това, което получих за Коледа, дори не може да се сравни с това, което получават нашите деца. Повечето от днешните играчки са много по-хубави и по-полезни за изграждане на умения и навици от всякакъв вид“.

Тя пише, че й е трудно да обясни на големия си син какво е означавала Коледа тогава. „Той не смята, че трябваше да се реди на опашка в магазина за елементарни неща. Или да вземете зелени банани, които да увиете във вестник и да ги сложите в шкафа, като всеки ден тревожно проверявате дали са пожълтели или не“.

„В замяна той разбира нещо, което аз не знаех тогава; той разбира какво означава да нямаш пари“, казва Марина Розенфелд.

„Днес прозорците винаги са светли, бананите и портокалите са в изобилие, играчките са все по-красиви. Но всички са скъпи. Той знае, че не всички деца имат пари за дрехи, ботуши, книги и играчки. Знае, че не всички деца ходят на училище. Той знае колко струва терапията за деца с аутизъм и други увреждания. Освен това знае, че Дядо Коледа не идва при всички деца“, заключава авторът на статията.

 

Автор: Петя Кузева

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *