На Коледа стават… гафове.

От количка с неработещо дистанционно до Барби менте или два размера по-голям пуловер – свикнали сме да получаваме неподходящи подаръци още от ранна възраст.

И ако децата се намръщват или просто казват бегло „благодаря“, преди да се впуснат към следващия шарен пакет, възрастните са длъжни да приемат подаръците с грация и класа, казва пред CNBC Даян Готсман, експерт по етикет и основател на Училището за протокол в Тексас.

„Вие им благодарите за усилията. Не им благодарите за подаръка. Той е второстепенен. Важни са мисълта, усилията и любовта.“, допълва тя и съветва какво да направите, ако получите подарък, който не е подходящ за вас.

Лице в лице

Разкъсали сте хартията и сте отворили пакета и – изненада! – има нещо, което не е както трябва. Да се усмихнете и да кажете „благодаря“ е основен етикет, но позволено ли е да кажете нещо друго?

„Това зависи от отношенията ви с този човек. Зависи от темперамента му“, казва Готсман.

Ако става дума за човек, когото не познавате добре, искреното „благодаря“ е достатъчно. Ако някой, когото познавате добре, ви е дал нещо погрешно, не е излишно да попитате дали е възможна размяна.

„Ако става дума, да речем, за риза, която не ви подхожда, може да кажете: „О, Боже, прекрасна е! Но трябва да ти кажа нещо – ще имаш ли нещо против, ако я сменя с подходящия размер?“.

„Посттравматичен“ ефект на изненадата 

Понякога за размяна не може да става и дума. Получили сте нещо, което просто не искате.

Когато се приберете у дома, първата ви стъпка е да напишете благодарствена картичка, казва Готсман.

„Оценявате, че са помислили за вас. Не е нужно да лъжете, но можете да им благодарите за усилията и да споменете подаръка“.

След това правилата на етикета повеляват, че подаръкът е ваш и можете да го използвате, както пожелаете.

Чайникът, който приятелката ви е подарила, може да е прекрасен, но ако сте любител на кафето, ваш прерогатив е да го дарите на благотворителна организация например, казва Готсман.

Другата ви възможност е повторното подаряване – ход, който изисква прозрачност и такт.

„Ако го подарите отново, трябва да сте честни и да кажете: „Слушай, получих чайник, а знам, че обичаш чай. Бих искал да го вземеш, ако смяташ, че можеш да го използваш“, съветва експертът.

За да не нараните чувствата на някого, не забравяйте да избягвате да подарявате нещо в рамките на една и съща група приятели. Не искате да се върне информация до първоначалния подарител, чиито чувства могат да бъдат наранени.

Източник

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *