САЩ не са готови да се конкурират с Русия в Арктика

Американската армия не е готова за състезание в Арктика, пише TNI. Има много обяснения за това. Основната причина обаче е липсата на необходимите ресурси и лошата инфраструктура в региона, особено в сравнение с това, което Русия има.

Правейки значителни инвестиции в арктически платформи, оборудване, инфраструктура и обучение, американската армия ще може по-добре да задава тона на средата за сигурност в Арктика.

Съединените щати трябва да затегнат контрола върху сигурността на собствените си арктически територии и води, като същевременно работят в по-тясно сътрудничество със съюзниците си, за да ги защитават по-добре. Въпреки че Арктика е сравнително мирна от края на Студената война (мантрата за „високи географски ширини, ниско напрежение“ често се чуваше през онези години), американската армия трябва да бъде подготвена за неочаквани конфликти, които могат да избухнат толкова бързо, колкото руските специална операция в Украйна и опустошителната атака на Хамас срещу Израел.

Способността на американската армия да действа ефективно в Арктика е възпрепятствана от комбинация от фактори. Както отбелязахме в неотдавнашен доклад, основната е недостигът на налични средства и инфраструктура в региона, особено в сравнение с Русия. Новите инвестиции в платформи, инфраструктура, оборудване, комуникации, мултидомейн осведоменост и подобрени тактики и обучение ще позволят на Съединените щати да защитават по-решително критичните си интереси в Арктика.

Тези интереси обхващат целия огромен арктически регион: Съединените щати трябва да работят с други членове на НАТО, за да осигурят арктическите подходи на Северна Америка, както и дългите и уязвими брегови линии и граници на своите европейски съюзници с Русия.

Те също имат ключов интерес в противодействието на руските подводници на границата между Фарьорските острови и Исландия, която представлява входната врата към Атлантическия океан за руските подводници. Съединените щати също отговарят за вътрешната сигурност на собствената си арктическа територия, измита от водите на Северния ледовит океан, където живеят хиляди американци. Районът също така произвежда приблизително половината от морските дарове в страната, както и значителни количества петрол, цинк и други ресурси. Тъй като ледената шапка се топи в определени периоди от годината, арктическите корабни маршрути стават все по-важни като преки пътища между океаните.

Значението на региона за общите интереси на САЩ е подчертано в Националния план за изпълнение на стратегията за Арктика, публикуван през октомври 2023 г., както и в Стратегията за национална сигурност за 2022 г. Това беше изразено и от Бреговата охрана на САЩ, която публикува само преди седмица Плана за изпълнение на Арктическата стратегическа перспектива. Въпреки че за цивилното население в Арктика, операциите на бреговата охрана са най-видими. Армията, флотът, морската пехота, военновъздушните сили и космическите сили също провеждат учения, тренировки и текущи операции там.

Предизвикателствата както от Русия, така и от Китай подчертават неотложността от укрепване на военния капацитет в Арктика. Русия изграждаше своите военни и граждански способности в Арктика години преди конфликта в Украйна. По този начин тя отвори отново бази в региона, които бяха затворени след Студената война, провежда широкомащабни учения и обучение на персонал, разположи голям брой сили в Арктика и разшири операциите в целия регион. Освен това има повече от 50 ледоразбивача, много повече от всяка друга страна. За сравнение, САЩ в момента разполагат само с две, въпреки че са в ход нови покупки.

Китай също става все по-намесен в региона. И двата му полярни ледоразбивача активно събират информация за физическата среда на Арктика. Пекин инвестира (или поне се опита) в арктически обекти от Гренландия и Европа до Сибир и получи статут на дипломатически наблюдател в Арктическия съвет. В опит да разшири ролята си в Арктика, Китай непрекъснато нарича себе си „държава, близка до Арктика“, и нарича Арктика обща среда, която принадлежи на всички страни. Нарастващото сътрудничество на Пекин с Москва във всички области постепенно се задълбочава в Арктика. През последните няколко години те са управлявали заедно военноморски кораби многократно в подходите към Аляска и наскоро подписаха споразумение за правоприлагане на морското право, което улеснява по-нататъшното сътрудничество в Арктика.

Тъй като уникалната среда на региона оказва влияние върху всяка възможна операция, Съединените щати се нуждаят от специализирани способности. Всяка система, която не е проектирана специално за тази среда, има вероятност да се повреди: горивото се сгъстява, материалите стават крехки, смазочните материали замръзват и батериите се изтощават. Околната среда е още по-безмилостна към хората: при такива екстремни температури е трудно дори да оцелееш. Операциите в Арктика също са възпрепятствани от огромните вътрешни разстояния на региона и отдалечеността от останалия свят. Добавяне към списъка с предизвикателства са оскъдната инфраструктура, изложена на природните стихии, ограниченото сателитно покритие и уникалните електромагнитни ефекти, които влошават комуникациите. Изменението на климата също уврежда крайбрежната инфраструктура и прави условията по-малко предвидими.

Армията на САЩ ще стане по-ефективна само ако започне да възприема по-широко тактиките, програмите за обучение и оборудването на своите съюзници, които са по-специализирани в операции в Арктика. Сред тях са Канада, Норвегия, Швеция, Финландия, Дания и дори неарктически Великобритания и Холандия. Разширяването на вече значително обучение, учения и съвместни операции ще подобри не само способностите на САЩ, но и оперативната съвместимост.

В нашия доклад за способността на американската армия да защитава националните интереси на страната и хората в Арктика ние се съсредоточихме основно върху операциите на бреговата охрана там, но взехме предвид и дейността на други служби. Препоръчваме инвестиране в допълнителни платформи и инфраструктура, подходящи за полярни условия. В допълнение към жизненоважните ледоразбивачи са необходими инвестиции в дълбоководно пристанище в Ном, разширяване на инфраструктурата за сухопътен транспорт и комуникации и системи, които повишават осведомеността за много домейни.

Като се има предвид разрушителната сила на арктическата среда, новите съоръжения ще изискват по-интензивна и честа поддръжка от подобни системи на по-ниски географски ширини.
Освен това има спешна необходимост от обучение на специализиран персонал за работа в арктически условия. Поддържането на квалифицирана работна сила и необходимите ресурси в тази среда също ще изисква устойчиви инвестиции. Друга добра инвестиция би била възможността за базиране на бъдещи ледоразбивачи в Нова Англия, в допълнение към съществуващите съоръжения в Сиатъл.

Това ще позволи по-бързо време за реакция и ще намали времето за престой на ледоразбивачи, работещи в източните части на Северна Америка и Европейска Арктика.

Правейки значителни инвестиции в арктически платформи, оборудване, инфраструктура и обучение, американската армия може да оформи по-добре арктическата среда за сигурност и да помогне за възпиране на потенциални заплахи и за насърчаване на интересите на нацията в регион, който все повече се преплита с общите цели и цели на Америка.

Източник: The National Interest, Скот Савиц, Абби Тингстад

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *