Християните по света ще отбележат Богоявление на 6 януари с поредица от тържества, които преминават от паради и раздаване на подаръци за деца до водосвет. Празникът се нарича още Ден на тримата царе.
Защо е известно с различни имена?
Някои западни християнски църкви познават празника като Ден на тримата царе. В чест на посещението на трима мъдреци, при младенеца Исус и чувството им на учудване при срещата. Това е 12-ият ден след Коледа и затваря коледния сезон.
Източните традиции го наричат Теофания и се фокусират върху кръщението на Исус от Йоан Кръстител. Православните християни го познават и като Кръщението Христово.
Какво означава Богоявление?
Гръцката дума „epiphaneia“ означава „поява“ или „проявление“ и се отнася до появата на Исус пред света, според Encyclopedia Britannica.
Как се празнува?
Денят често се празнува от католиците в Испания с паради, които включват декоративни лодки, носещи хора, облечени като библейски царе, донесли подаръци на младенеца Исус. Децата в Испания и в някои части на Латинска Америка традиционно разопаковат празнични подаръци, за разлика от друга част от християните, които вярват, че Дядо Коледа носи подаръците на 25 декември.
Гърците празнуват Богоявление с водосветни церемонии в цялата страна.
В България някои мъже се гмуркат в реки и езера, за да извадят разпятия, в стар ритуал, отбелязващ празника Богоявление, известен също като Явлението на Христос.
По традиция разпятието се хвърля във водите на езеро или река. Вярва се, че този, който го извади, ще бъде освободен от злите духове и ще бъде здрав през цялата година. След като кръстът бъде изваден, свещеникът поръсва вярващите с вода, като използва китка здравец.
Кога се празнува?
Православните християнски църкви в България, Гърция и Румъния празнуват празника на 6 януари. Но за православните църкви в Русия и Сърбия, които следват Юлианския календар, Богоявление се чества на 19 януари, тъй като тяхната Бъдни вечер се пада на 6 януари.
Какъв е произходът на Богоявление?
Произхожда от източната църква и първоначално е включвало честване на раждането на Исус, според Encyclopedia Britannica, в която се казва, че през четвърти век църквата в Рим е започнала да празнува Богоявление отделно на 6 януари.