Много защитени местности в България са в същото време и частна собственост.

Снощи, в предаването „Лице в лице“ по бТВ Юлиян Попов каза, че битката за трите плажа – екоплажа беше много дълга. „Важният подход е, че в случая защитата на Черноморието няма да се реши с един закон и една забрана. Трябва координираната дейност и акции на много институции. Заедно със забраната за строителство на трите екоплажа на 500 м, ние въведохме методика за оценка и картиране на дюните. Следващото нещо, което трябва да се направи е дюните да се картират, да се оценят. Водим люта битка за Каваците, за дюните на Каваците.“

Много защитени местности в България са в същото време и частна собственост, това е голям проблем у нас, обясни Попов. „Половината от дюните в България са частна собственост и хората правят всичко възможно, за да ни попречат. Законът забранява всякакви дейности върху дюните. Начинът, по който се опитват да ни спрат е да докажат дюната, че не е дюна. А дюните са много ценни местообитания.“

Друг е въпросът как да се компенсират хората, които имат собственост, върху която не могат да строят, заяви Попов. „Трябва политически дебат как се подхожда към този въпрос. Във всяка държава как се компенсират собствениците са много различни, затова трябва да проведем дебат, трябва да се формира политическа позиция“.

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *