На 10 февруари призът се връчва в Сопот за 16-и път по време на събора „Да стоплим сърцата с вино и любов“
Всеки български мъж може да получи награда на името на Иван Вазов, дори да няма литературен талант. Но пък трябва да има мустаци, и то поддържани така, че да се нарекат вазовски.
Има и още едно условие – да го забележат жените в строгото, но справедливо жури в родния град на Патриарха на българската литература – Сопот.
От 16 г. местни дами оглеждат и известни, и недотам известни мъже с мустаци и преценяват кой от тях е най-достоен за отличието „Най-хубав вазовски мустак“.То се връчва на старопланинския събор „Да стоплим сърцата с вино и любов“, който се провежда всяка година около 14 февруари на любимата на Вазов Манастирска поляна над Сопот.
Тази година събитието е на 10 февруари и победителят ще е местен човек. Кой е той, организаторите пазят в тайна, за да има изненада в надпреварата.
Но в годините назад за най-хубав вазовски мустак са отличавани и национално известни личности като Димитър Цонев, Етиен Леви и д-р Стоян Сопотенски.
Идеята за майтапчийския конкурс се ражда през 2009 г. в разговор на общественици от Сопот с отношение към културата и тогавашния кмет Веселин Личев.
„Вазов се е славил с добре изглеждащите мустаци, слагал си е специални щипки през нощта,
за да не се промени формата им и да си останат малко по-дълги и леко щръкнали настрани. Той е известен не само като изключителен писател, а и като истински естет – държал е на външния си вид, а на мустака е отделял особено внимание – това е едно от мъжките достойнства“, казва Личев.
Мустаците наистина са неизменна част от визията на големия творец.
„За пръв път видях лицето и завинаги го запомних. Младо, здраво. Гъсти балкански вежди. Дебели мустаци“, описва Елин Пелин как е изглеждал Вазов, когато младият писател сбъднал мечтата си да срещне народния поет отблизо.
Мустаците са акцент в творчеството на Вазов и в неочаквани моменти – например при прословутото описание на вездесъщата сплетница на Бяла черква Хаджи Ровоама.
„Госпожа Хаджи Ровоама слушаше всичките тия брътвения (дискусиите кой е появилият се неочаквано в града Бойчо Огнянов – б.а.) и се подсмиваше под мустак – тя ги имаше два“, пише Вазов в „Под игото“.
С мотивацията как е редно да бъдат почетени и мустаците на Вазов, преди 16 г. бързо е решено да се организира конкурс и жени да определят кой е най-достоен.
„Вазов е наричал сопотненци чичовци, а жените от града – стринки, но с уважение. Бил е и почитател на женската красота и мъдрост и затова се спряхме на 3 изявени местни дами, които да формират журито“, спомня си още Веселин Личев.
В женския триумвират влизат бизнесдамата Нонка Сабахова, чийто съпруг е един от авторите на идеята за приза, Антоанета Ранчева, главен специалист по култура и образование в община Сопот, и директорката на професионалната гимназия „Ген. Владимир Заимов“ Катя Адърска.
Регламентът е въпрос на импровизация – няма вариант за подаване на заявления за участия, дамите оглеждат хора с мустаци от градчето или национално известни личности, приемат и идеи на съграждани.
Съберем се трите, посмеем се и решим,
обяснява как са избирали победителя Нонка Сабахова.
Първият носител на приза през 2009-а е 84-годишният местен жител Стоян Минчев, който споделя, че си е пуснал мустаци през 1939 г. и оттогава не ги е бръснал. Той получава плакет, а класираният на второ място Георги Константинов – баща на Пламен и Юлиян Константинови, си тръгва с грамота.
С времето конкурсът се разраства и през 2014-а носител на приза става хирургът от „Пирогов“ д-р Стоян Сопотенски. Съмненията, че е избран, защото има връзка с града на Вазов, са разсеяни бързо. Фамилното име на лекаря идва от язовир „Сопот“, който се намира между Троян и Ловеч. Родът на д-р Сопотенски е от близкото до водоема село Желязна.
Димитър Цонев, който преборва конкуренцията
на Кирил Маричков и Тодор Батков
На събора казва, че само веднъж си е бръснал мустака – заради облог със Слави Трифонов, но повече няма да го допусне. И обявява идеята си да основе клуб на гордите притежатели на вазовски мустаци. Тя остава нереализирана заради внезапната му кончина година по-късно.
През 2016-а журито награждава поддържаните мустаци на актьора Красимир Ранков, а година по-късно призът отива у музиканта Етиен Леви. След като кметът по онова време Деян Дойнов му връчва плакета, Етиен споделя, че е роднина по сватовска линия с Иван Вазов.
Жена от майчиния му род, който е от Казанлък, се омъжила за племенник на Патриарха на българската литература, когото като дете музикантът наричал чичо Митко Вазов.
„В известни периоди от време имаме прилика с Вазов в начина на оформяне на мустаците“, казва още Етиен Леви.
Още един телевизионер допълва списъка на наградените за вазовски мустаци – Емил Розов.
„Догодина правя 40 години с мустак, досега само веднъж съм го махал“, казва пред „24 часа“ през 2018-а, когато получава плакета. И той жертвал обичания мъжки атрибут един път, но не заради бас, а в името на изкуството.
„Имах рубрика в първия нощен блок на обществената телевизия – „1002 нощи“. Тогава изпълнявах ролята на Розовия детектив. Влизах в разни такива ситуации. В едно от предаванията трябваше да попадна в националния женски отбор по хандбал.
Тогава режисьорът Пламен Масларов ме извика и каза: „Ти няма как да се внедриш в тоя отбор с мустак. Съгласен ли си да го обръснем в ефир?“, описва случката Розов. Раздялата с мустака е документирана за историята, защото няма да се повтори.
За хората без мустаци, но с умения да редят думите, в Сопот връчват и националната литературна награда „Иван Вазов“. Това се случва всяка година на 9 юли – рождения ден на Вазов. В градчето се гордеят, че носителят се определя от местни интелектуалци, а не от Министерството на културата.
С този приз са отличени творци като Димитър Талев, Емилиян Станев, Любомир Левчев, Георги Господинов и Боян Биолчев. Последните му носители са Георги Бърдаров и Теодора Димова.