Сдружението за модерна търговия, което обединява по-голямата част от хипермаркетите за хранителни стоки в страната, призова президента Румен Радев да наложи вето на гласувания от НС таван от 15% на надценката на хляба.
Новата регулация изненадващо бе наложена от депутатите в последния работен ден на парламента преди да се разпусне заради изборите. Пределната търговска надценка от 15% бе гласувана направо при второто четене на законопоректа и се предвижда да важи за основните видове хляб – бял, Добруджа и типов.
„Поправките в ЗДДС бяха приети в рамките на няколко часа, без мотиви, без икономически анализ и предварителна оценка на въздействието, както и без обществено обсъждане със заинтересованите страни и с компетентните държавни органи. Това е в пълно противоречие с принципите на правовата държава и представлява абсолютен произвол от страна на законодателната власт“, се казва в позицията на СМТ.
Припомняме, че 15%-ният таван на търговската надценка за хляба, както и удължаването на действието на нулевата ставка ДДС до края на годината, бяха прокарани в преходните и заключителните разпоредби на Закона за хазарта. С този закон се забрани рекламата на хазартни игри в медиите.
Днес президентът Румен Радев обяви пред журналисти, че все още не е взел решение дали ще подпише указа за обнародване на промените в Закона за хазарта. Той ги определи като прибързани и все още чака окончателното становище на своите съветници и на правния съвет.
От Сдружението за модерна търговия предупреждават, че всяка намеса на държавата в определянето на максимална надценка за търговците може да повлияе негативно и възпрепятства свободната стопанска инициатива. Ограничаването на свободното ценообразуване неминуемо ще доведе до изкривяване на конкуренцията при предлагането на хляб, от което ще пострада крайният потребител, се казва в позицията на търговците.
Те припомнят и становище на КЗК отпреди години, в което регулаторът предупреждава, че определянето на максимална надценка може да доведе до неблагоприятни последици като дефицит на стоки или продажба на по-евтини, но и по-некачествени продукти, които в крайна сметка могат да бъдат вредни за здравето на хората.
От СМТ припомнят, че подобни мерки в други държави от Европейския съюз не са дали желаните резултати, а Европейската комисия е реагирала остро срещу такива регулации, включително с образуване на производство за ограничаване на пазара срещу една от държавите – Гърция.
„Като Ви призоваваме за намеса, искрено се надяваме да успеем да опазим принципите на пазарната икономика в България и да не позволим стопанските отношения да станат обект на експерименти, чийто печален резултат голяма част от населението в страната все още помни“, завършва писмото на СМТ до президента Румен Радев.