Битката за зелените технологии заплашва глобалния екологичен преход

Съединените щати и Европа се надпреварват да намалят водещата роля на Китай в областта на технологиите за чиста енергия, като отпускат субсидии на местните производители и повишават митата върху китайския внос в поразително протекционистичен стил.

Но доминацията на азиатския гигант във веригите за доставки на чиста енергия остава главоблъсканица за правителствата, които се опитват да екологизират икономиките си и да постигнат целите си за климата, като същевременно защитят цели индустрии и хиляди работни места от потока евтин внос.

Без китайските електромобили, слънчеви панели, вятърни турбини и батерии намаляването на замърсяването, което нагрява планетата, може да отнеме повече време и в крайна сметка да увеличи разходите на предприятията и потребителите. Но Западът не трябва да повтаря грешката на Европа, която стана прекалено зависима от един-единствен доставчик – Русия – за евтин газ, и търси икономическите ползи, които идват от разработването на собствени технологии на бъдещето.

Правителствата също така трябва да насочат инвестициите към иновации и нови технологии, а не да субсидират утвърдени отрасли, включително слънчевата и вятърната енергия, както прави Законът за намаляване на инфлацията в САЩ.

„Що се отнася до минералите, необходими за зелените технологии, трябва да правим това, което правим на всички стокови пазари, а именно да имаме разнообразие на доставките“, категоричен е Виктор.

Бирол от МАЕ също се застъпва за търговски политики, които разнообразяват веригите за доставки, като същевременно намаляват риска от забавяне на прехода към чиста енергия.

„Понастоящем има голяма концентрация на производството на батерии, а това е важно предизвикателство за страните от гледна точка на енергийната сигурност, конкурентоспособността и др.“, казва той.

МАЕ категорично подкрепя диверсификацията, що се отнася до енергийните източници и търговските партньори.

„Не трябва да слагаме всички яйца в една кошница, когато става въпрос за енергия“, категоричен е Бирол.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *