България на полето на автоматизацията – нови върхове, стари предизвикателства

За втора поредна година България е сред 15-те държави в света, които реализират търговски излишък в сферата на индустриалните роботи. Страната ни регистрира ръст от 280% спрямо 2021 г., което я поставя в една група с технологични лидери като Япония, Германия, Франция и Великобритания.

Това е един от основните акценти в последния доклад на Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации (PARAi) „Българските успехи в роботиката и автоматизацията през 2023“.

„Това означава, че ние изнасяме повече, отколкото внасяме. Tази статистика показва, че България има водещи компании в областта на роботиката“, обясни пред Profit.bg Кристиян Михайлов, член на УС на PARAi.

По думите му те са по-скоро нишови играчи, които работят по задание на клиента и решават индивидуални проблеми, а не масови предизвикателства.

„Освен това системните ни интегратори започват все по-активно да обслужват международни пазари като САЩ, Израел, Германия и др., които сами по себе си много високотехнологични“, добави Кристиян Михайлов и акцентира: „България се бори с лошия си имидж именно чрез такъв тип компании. Но много от тях ни казват: „Когато искаме да работим на международни пазари, ни дават много по-ниски цени, защото сме от България, а предоставяме много по-високо качество спрямо някои конкуренти“. Така че страната ни, като бранд, трябва да бъде изчистена от лошия си имидж, наложен от политическите кризи и други вътрешни проблеми“.

„На ниво средно образование имаме проблем с липсата на учители, които да преподават физика, математика, информационни технологии, електроника. Това са хората, които трябва да обучат специалистите. А нивото пада, има все по-малко ученици, които акцентират върху физиката и математиката. Основният интерес към роботиката и инженерните науки идва от дестина училища в цялата страна, плюс някои мотивирани младежи от математически и езикови гимназии“, очертава основните проблеми по отношение на талантите у нас членът на УС на PARAi.

Паралелно с това, когато става дума за изкуствен интелект, електроника, роботика и други иновативни технологии, са нужни сериозни инвестиции за създаване бази за научноизследователска дейност, които да публикуват своите проучвания в престижни издания, а след това те да се превръщат в реален бизнес.

И все пак новините, че българската хардуерна и софтуерна компания SIVIKO е доставила мaшини зa aмepиĸaнcĸия пpoизвoдитeл нa oптични ĸaбeли Соrnіng, новите роботи на пловдивската Milara International жънат успехи на международни панаири, а доставчикът на технологии за умен дом Shelly Group е готов с разработката на свой собствен чип, показват недвусмислено, че страната ни има с какво да се похвали. Както и на какво да разчита за развитието си на полето на високите технологии.

Иван Гайдаровот Иван Гайдаров

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *