Учени от Планетарния институт в Аризона с изчиления чрез два подхода
Възрастта е 13,8 милиарда години
Днес астрономите могат да наблюдават не повече от три процента от Вселената, но тези знания са им достатъчни, за да могат да изчислят приблизителния брой на галактиките в нея. Именно това са направили американски астрономи от Планетарния институт в Аризона, пише Лайв сайънс.
За изчисленията си екипът е използвал два подхода. Първият се основава на идеята за приблизителния размер на Вселената и крайната маса на галактическите структури.
Възрастта на Вселената е 13,8 милиарда години. Тъй като през цялото това време космическото пространство се е разширявало във всички посоки, общият обхват на Вселената би трябвало вече да достига 46 милиарда светлинни години.
След като са установили горния и долния праг за масата на галактиките, учените са изчислили, че във Вселената може да има до един-два трилиона такива.
Астрономите са използвали и втори подход, основан на данни от космическия апарат „Нови хоризонти“. Сондата е събрала информация за общото количество светлина в различни части на небосклона и е изчислила колко галактики биха били необходими, за да светят с този интензитет.
Въз основа на тези наблюдения учените са изчислили, че във Вселената може да има сто пъти по-малко галактики, отколкото предполага първото изследване – 100-200 милиарда.
„Това означава, че броят на галактиките в наблюдаваната от нас Вселена варира някъде между 2 трилиона на горната граница и 100 милиарда на долната граница“, казва Памела Гай, старши научен сътрудник в Планетарния институт в Аризона.