Дори при -30°C Антарктида страда от дълга зимна гореща вълна

Антарктида, най-студеният континент на планетата, преживява и изключително дълга зимна гореща вълна, твърди британски институт, специализиран в изучаването на полярните региони.

„Продължителността на този топъл период е необичайна“, каза пред АФП Томас Катън Харисън, експерт в Британската антарктическа служба.

По думите му през юли средните температури на южния континент са били с 3,1 °C над сезонните норми. Това го прави вторият най-топъл юли – след юли 1981 г. – от началото на записите през 1979 г.

Средните дневни температури варират от -34,68°C на 15 юли до -28,12°C на 31 юли, според данните, публикувани онлайн от Университета на Мейн. Средната температура на континента е била -26,6°C на 7 август, последната налична дата.

През юли аномалията достигна дори до +9 до +10°C в ограничен регион, обхващащ Земята на кралица Мод и част от море Уедъл.

Температурните аномалии са често срещани през антарктическата зима, но според учените този епизод е необичаен по отношение на продължителността си. Именно продължителното затопляне е „забележително“, настоя Томас Катон Харисън.

„Съвсем предварителните данни сочат, че може би сме на път да преживеем изключително топла антарктическа зима“, обясни той.

Белият континент, брулен от ветровете и без постоянно население, е най-студеното място на Земята. Но той също е засегнат от глобалното затопляне.

В проучване, публикувано през юни в списание Nature Geoscience, изследователите смятат, че е възможно да бъде достигната нова „критична точка“, като Антарктида се насочи към „неконтролируемо топене“ на ледените си шапки поради по-топлата океанска вода.

Това може да доведе до повишаване на морското равнище, тъй като ускореното топене изпреварва образуването на нов лед на континента, което ще застраши крайбрежното население по света. | БГНЕС