Няма как да подкрепим кабинет с ГЕРБ и ДПС, независимо дали със или без Пеевски

„Възраждане“ и ИТН се срещнаха по повод на преговори за правителство. Срещата между двете политически партии започна в 13:00 ч. в Зала 1 на Народното събрание.

От страна на „Възраждане“ присъстваха председателят на „Възраждане“ и на ПГ на “ Възраждане“ – Костадин Костадинов, зам.председателят на “ Възраждане“ и на Народното събрание – Цончо Ганев, зам.-председателят на “ Възраждане“ – Петър Петров, и народните представители Йордан Тодоров, Искра Михайлова, Коста Стоянов, Цвета Рангелова, Ангел Янчев, Светослав Тодоров и Ивелин Първанов.  Разговорът беше само за политика по сектори – съдебна система, енергетика, здравеопазване, отбрана, вътрешен ред и сигурност, външна политика.
Относно законодателството в съдебната система двете политически организации постигнаха принципно  съгласие  в областта на – семейния кодекс, законът за референдумите, наказателния кодекс и др. От „Възраждане“ са по-категорични в частта на съдебната реформа, като иска премахване на  длъжността на Главния прокурор и прилагане напълно на т.нар. мълчаливо съгласие.
В сектор енергетика „Възраждане“ е за запазване на предприятията от Маришкия басейн, развитие на ядрената енергетика  и се противопоставят на извеждането на домакинствата на либерализирания пазар.  За различията в политиката по отношение на енергийния сектор и двете политически  организации отбелязаха, че  имат добър диалог и ще водят дебат.  „Възраждане“ разделя развитието на енергетиката на две нива – международни и национални. От третата политическа организация в Народното събрание са започнали разговори за предоговаряне на квотите за въглеродни емисии по Зелената сделка, за да може да бъде запазена енергетиката в България. „Възраждане“ поставя този въпрос там, където му е мястото – в Европейския парламент, а когато дойде време ще търсят подкрепата на ИТН и на национално ниво. Развитието на ядрената енергетика е приоритет за „Възраждане“, те се обявяват за продължаване на проект АЕЦ -Белене и развиване и съхраняване на АЕЦ-Козлодуй. Съществена разлика има във визията за развитие на АЕЦ Козлодуй на народните представители на „Възраждане“ и ИТН. ИТН подкрепят изграждането  с  „Уестингхаус“ на блоковете в АЕЦ Козлодуй. Компанията обаче не взима отработеното ядрено гориво, в което „Възраждане“ разпознава сериозен проблем,  породен от неяснотата какво ще се случва с това отпадно гориво и е против партньорство с „Уестинхаус“. И двете партии смятат, че незабавно трябва да започне работа по Стратегия за устойчиво енергийно развитие на българската държава.
  
Като основни стълбове на държавността бяха обсъдени и сектор образование и здравеопазване.

В сектора здравеопазване ИТН припознава вижданията на „Възраждане“ – мобилните аптеки, Здравната каса да бъде демонополизирана  и болниците да спрат да бъдат търговски дружества.
От „Възраждане“ са категорични, че образованието е национална ценност.  Те припомниха, че ИТН са подкрепили в Комисия по образование и наука техния законопроект за забрана на ЛГБТИ пропагандата в училище. От „Възраждане   са за намаляване на административната тежест в образованието и искат възстановяване на столовото хранене и специална държавна програма за това, възстановяване на базите за ученически отдих и спорт и възстановяване на плувните басейни. Категорично се противопоставят на закриването на училища, което не е европейска практика, а практиката е обратна, и за един ученик в Европа училището работи, и категорично против продажбата на училища, които вече са закрити.  Те още са за оценка на качеството на образованието и за  предоставянето на качествено висше образование както в България и Европа, така и извън тях.
От „Възраждане“ също са за премахването на джендър идеологията и провеждането на референдум за излизане на България от НАТО и предоговаряне на условията на членство в ЕС . От „Възраждане“ уточниха, че категорично американските бази трябва да се премахнат веднага от страната ни, а с българите в чужбина трябва да се занимава отделно министерство, което да помага на Министерството на външните работи. Костадинов напомни, че има и други съюзи, държави и континенти и извън Европейския съюз, с които България трябва да развива контакти и взаимоотношения. Председателят на „Възраждане“ наблегна и на нуждата страната ни да има гъвкава международна политика и на това да търси съюзници. „Възраждане“ е първата българска партия, която създава собствена европейска група в Европейския парламент и всеки наш партньор в тази наша група е запознат с позицията ни, че България и Северна Македония са две български държави.
Обсъдени бяха финансите на държавата и други важни теми. По отношение на еврозоната „Възраждане“ са категорично за запазване на българския лев. Във въвеждането на дигиталната валута разпознават опасност от възможността за ограничаване на човешките права и свободи, поради което ще предложат правото за използване на пари в брой да бъде вписано в Конституцията на Република България. Народните представители на най-голямата опозиционна партия са за  прогресивно подоходно облагане и за  облагане на свръхпечалбите в банковия сектор, както това се случи на европейско ниво в енергетиката, и ограничаване размера или отпадане на голям брой от банковите такси. Категорично застават зад идеята да бъде намалена  административната тежест от страна на държавата към бизнеса, за въвеждане на диференцирана ДДС ставка специално за лекарствата, за предоставяне на обещаното от държавата  подпомагане на българските земеделци и др.
За вътрешния ред и сигурност „Възраждане“ обърна внимание на това, че МВР не спазва закона или той за него е пожелателен. Като пример беше даден липсващият регистър на педофилите, който е предложен от „Възраждане“ и трябваше да започне да функционира от 1 август, а по него не е започнало дори да се работи. От третата политическа сила искат реорганизация на МВР. Важно е да има повече служители на терен в областните дирекции в по-малките населени места, защото хората там страдат от битова престъпност.
По отношение на отбраната „Възраждане“ представи своето виждане  за нейното  развитие и развитието на въоръжените сили.

Демографията беше поставена като една от най-важните теми.

Костадин Костадинов в края на разговора каза, че няма как „Възраждане“ да подкрепи правителство с участието на ГЕРБ и  ДПС , независимо дали със или без Пеевски. Председателят на „Възраждане“ каза, че Пеевски може да е отстранен, но има хранителна среда за друг Пеевски. Позицията на „Възраждане“ е, че с едни нови избори ще може България да се освободи от Пеевски и да се върви към правителство без Пеевски.
„Изборите са непредсказуеми и непредвидими освен в тоталитарните държави. Нека поработим по това ние и вие, всички които имаме сходно  виждане за диалог да поработим за по-висок резултат, за да направим хомогенно правителство, а не 5-6 партиен кабинет.“, завърши Костадинов в края на срещата.
ИТН и „Възраждане“ си благодариха взаимно за проведения разговор.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *