Сензационно разкритие за една от най-големите мистерии в християнския свят – Торинската плащеница, направиха италиански. Тезата им може да разкрие как Исус Христос е бил погребан, след като е бил разпнат. Изследователите представят нови доказателства, че гробната кърпа, показва отпечатъка на Исус, и е истинска, съобщава The Sun.
Както е известно, плащаницата от Торино, заснета през 1978 г., показва кафява маркировка, наподобяваща мъж, за който някои смятат, че може да е Исус. Предната и задната част на парчето ленен плат показва белези по човека. От десетилетия тя е обект на куп научни изследвания и конспиративни теории като в основата на най-големия спор е дали е истинска или е фалшификат.
Някои казват, че лицето изглежда точно като Божия син, докато други категорично не са съгласни.
Най-новото научно откритие разкри, че платът е направен преди около 2000 години. По същото време, когато Исус е живял и е бил разпнат.
Италиански изследователи са използвали специализирана рентгенова технология, за да изследват лененото платно, за да могат да поставят дата на производството му.
Институтът по кристалография към Националния съвет за научни изследвания изследва осем малки проби от плата, за да разкрие малки детайли от структурата. Те използват специфични показатели за стареене като температура и влажност, за да заключат резултатите.
Повечето предсказания казват, че Исус е бил разпнат в петък, 3 април, 33 г. сл. Хр. въз основа на Юлианския календар, пасажи от Библията и евангелия от времето. Което означава, че ако платът е бил използван за Исус, това е станало преди около 1991 години.
Първоначално изследване от 1988 г. твърди, че платът е от Средновековието – стотици години след Исус.
Международни изследователи анализираха малко парче плат, използвайки въглеродно датиране и с резултати, които предполагат, че е произведено между 1260 и 1390 г. сл. Хр. Италианският екип също разгледа констатациите от 1980 г. и откри, че нито един от техните резултати не съвпада.
Водещият автор д-р Либерато Де Каро каза, че тестът от 1988 г. трябва да се счита за неправилен, тъй като „пробите от плат обикновено са обект на всякакви видове замърсяване, които не могат да бъдат напълно отстранени от датирания образец“.
Историческото местонахождение на плата във времето е огромна спорна точка, откакто Плащаницата от Торино е била публично показана през 1350 г. за първи път.
Съхранява се от 1578 г. в кралския параклис на катедралата „Сан Джовани Батиста“ в Торино, Италия – откъдето идва и името.
В Библията се казва, че Йосиф от Ариматея е човекът, който увива тялото на Исус в ленената плащаница, преди да го постави в гроба.
Пасаж от Матей 27:59-60 гласи: „Йосиф взе тялото и го уви в нова ленена кърпа. Той постави тялото на Исус в нова гробница, която беше изкопал в скална стена.“
Тези, които са виждали плата, казват, че има бледо, кафяво изображение отпред и отзад на мъжествена фигура. Изображението изглежда показва мъж с хлътнали очи, който е висок около 1.80. Допълнителни доказателства изглежда показват белези по тялото, които приличат на ужасяващи рани от разпъване на кръст, пише „Телеграф“.