Ядем грузински сафрид и турски калкан

В разгара на лятото рибата е предпочитана храна най-вече за летовниците по морето. Стотици гости по родното черноморие разчитат да опитат от най-предпочитаните рибни ястия, докато са на морето. Проверка на централния пазар в Бургас показа, че основните рибни видове са запазили цените си от миналата година. Проблемът обаче е, че много от предпочитаните продукти като попчета и черноморска скарида липсват, предаде „Нова телевизия“.
Затова рибари настояват за сериозен анализ на процесите в Черно море, за да се установят причините за липсата на риба. На най-големия рибен пазар в Бургас има изобилие от видове. Търговци обясняват, че цените са същите като миналото лято.
„Пресният калкан варира от 35-40 лв., а пресният сафрид от 6 до 10 лв.
„Имаме граца, по-рядко излиза едър сафрид. Надяваме се да имаме един добър,х убав, силен сезон, да не е като миналата година. Мидите са на същата цена. Вече 2-3 години те си вървят на 4 лв.“, обясни търговецът Зекие Мехмедова.
Не така обаче мислят клиентите, които смятат, че цената на рибата е висока.
„Има голямо увеличение на цените. Търговците казват, че няма, но не е така. Рибата е скъпа“, смята Тодор Иванов.
Въпреки разногласията между търговци и потребители, търсене има.
„Сафридът се търси най-много. Особено от заведения. Цаца се търси, но в момента е топло морето и тя бяга навътре, в по-хладни води. Черноморската скарида също също много се търси, нея също я няма“, обясни Зекие Мехмедова.
А какъв улов вадят рибарите от морето? Отговор на този въпрос дават опитните рибари на Ченгене скеле. „За съжаление в обеднялото Черно море много малко сафрид се показва. Има дребен паламуд и в общи линии това е. Част от сафрида излиза наранен, може и чернокоп, и лефер да се появят тази есен“, посочи Димитър Янчев.
Пазарите у нас разчитат на вносна риба, тъй като през последните години Черно море дава все по-малко от предпочитаните видове.
„Например, попчето го няма вече 4-та година, което за Бургас специално е култова риба. Липсват почти всички видове риба. Аз не мога да кажа какви са причините. Това трябва да го кажат ихтиолозите, защото миграционните пътища на рибата се промениха в Черно море. България и Румъния взети заедно имат под 3% от общия улов на риба в Черно море. Това означава, че основният риболов е съсредоточен в Грузия и Турция, които имат около 97 %, а на всички е ясно, че на Русия и Украйна в момента не им е до риболов. Ние от „Морски сговор” от години настояваме за един мониторинг на Черно море, който да не е само един сезон. Може би няколко години подред, за да се види къде се оформят причините затова“, каза още рибарят.

 

 

 

автор:Дума

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *