5 начина, по които тялото сигнализира, че преживявате бърнаут

Т.нар. бърнаут или „прегаряне“ се случва, когато сме изложени на стрес за продължителен период от време. Чувстваме се разочаровани, демотивирани и не желаем да се върнем към работата, която ни е доставяла радост по-рано. Обичайно случващо се на работното място прегарянето може да се прояви и в личния ни живот.
В интервю за HT Lifestyle д-р Алиша Лалджи, психолог, специален педагог и психотерапевт, казва: „Прегарянето или бърнаутът е състояние на емоционално, умствено, а често и физическо изтощение, причинено вследствие на продължителен или повтарящ се стрес. Въпреки че най-често е причинено от проблеми в работата, то може да се прояви и в други области на живота, като например родителството, грижите или дори романтичните взаимоотношения.“

Психологът отбеляза още пет начина, по които тялото може да покаже, че е в бърнаут.

5 начина, по които тялото сигнализира за прекомерен стрес и изтощение Хронична умора: Постоянно се чувствате уморени и изтощени, дори след като сте се наспали достатъчно. Ежедневните дейности ви се струват непреодолимо изтощителни и ви е трудно да останете бодри или енергични. Възможно е да имате постоянно главоболие, както и болка или напрежение във врата, раменете или гърба.

Смущения на съня: Имате проблеми със заспиването, оставането в съня или се събуждате с чувство на неспокойствие. Моделът на съня Ви е нарушен, поради което се чувствате по-уморени от обикновено.

Промени в апетита и храносмилателни проблеми: Може да се появи или загуба на апетит, или системно преяждане. Някои хора ядат повече като механизъм за справяне, докато други може да установят, че нямат интерес към храната. Стресът може да доведе до стомашни проблеми като гадене, запек, диария или болки в корема.

Чести заболявания: Повишената податливост към настинки, инфекции или други заболявания може да бъде признак на прегаряне. Възможно е имунната ви система да е отслабена поради продължителния стрес и изтощението.

Емоционално изтощение: Избягването на работа или социални контакти и изолирането от другите се наблюдава често по време на прегаряне. Наблюдава се много отлагане, при което човек продължава да отлага дадена задача и се затруднява да спази даден краен срок. Това би довело до временна фаза на пропуски в паметта, при която човек трудно си спомня детайли или дали изобщо е извършил поставената задача.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *