На 6 септември 2024 г. „Възраждане“ посети по официална покана от страна на Президента на Република Сръбска – Милорад Додик, гр. Баня Лука, център на сръбската автономна република в границите на Босна и Херцеговина. От страна на „Възраждане“ присъстваха народният представител Вера Александрова, зам.-председател на Групата за приятелство със Република Сърбия и парламентарният секретар Петя Бояджиева.
Събитието във връзка с предстоящите избори за местна власт се проведе в историческата крепост Кастел, разположена в центъра на града. Освен делегацията на „Възраждане“ присъстваха и представители на Китай и Румъния.
Вера Александрова отправи поздравление към президента Милорад Додик и неговата партия Алианс на независимите социалдемократи за предстоящите местни избори.
В рамките на двустранните отношения между България и Република Сръбска бе постигнато съгласие за бъдещо сътрудничество в сферата на местните и регионални политики на ниво икономика, политика и култура.
„Вярваме, че местната власт има ключова роля в този процес. Затова се надяваме, че предстоящите местни избори в Република Сръбска ще дадат възможност за реализация на тези добри практики, както и за подобряване на контактите между нашите общини, за по-добър културен обмен, търговия и транспорт.“ – посочи Вера Александрова в публикация в социалните мрежи посветена на официалното посещение.
От „Възраждане“ посочват, че в този процес ключова роля има и местната власт с цел координация на усилията, за да се гарантира ефективното прилагане на добри практики и политики на местно ниво.
От „Възраждане“ твърдо вярваме в запазването на традиционните европейски и християнски ценности, които, за наше щастие, в Република Сръбска са съхранени и се поддържат с уважение. В същото време, ние сме категорично против зловредното западно влияние, което заплашва тези ценности и традиции.“ – се казва още в публикацията.
От „Възраждане“ считат, че решенията по важните международни въпроси трябва да се вземат с консенсус и след задълбочен диалог между всички заинтересовани страни и изразиха своята подкрепа към автономната Република Сръбска, останала в границите на Босна и Херцеговина след Дейтънското споразумение от 1995 г.