Бронзова статуя от „Титаник“, която не е виждана от десетилетия и за която има опасения, че е изгубена завинаги, е сред откритията, направени от компанията, която има права за спасяване на мястото на корабокрушението, по време на първата ѝ експедиция там от много години насам.
RMS Titanic Inc, базираната в Джорджия компания, която държи законните права върху 112-годишните останки от кораба, приключи първото си пътуване от 2010 г. насам и в понеделник публикува снимки от експедицията. Снимките показват мястото, което продължава да се променя повече от век по-късно.
Пътуването до отдалеченото кътче на Северния Атлантически океан, където е потънал „Титаник“, се случи в момент, когато Бреговата охрана на САЩ разследва имплозията на „Титан“ през юни 2023 г. – експериментален подводен апарат, собственост на друга компания. При катастрофата на подводницата „Титан“ загинаха всичките петима души на борда, включително Пол-Анри Наржоле, който беше директор на подводните изследвания на RMS Titanic.
Резултатите от пътуването това лято „показват сладко-горчива смесица от опазване и загуба“, се казва в изявление на RMS Titanic. Акцент е преоткриването на статуята „Диана от Версай“, видяна за последен път през 1986 г., като сега статуята има ясен и осъвременен образ, заявиха от компанията. „Откриването на статуята на Диана беше вълнуващ момент. Но сме натъжени от загубата на емблематичния парапет на носа и други доказателства за разрушаване, които само засилиха ангажимента ни да запазим наследството на „Титаник“, каза Томасина Рей, директор на колекциите на RMS Titanic.
Екипажът прекара 20 дни на мястото и се завърна в Провидънс, Роуд Айлънд, на 9 август. Те заснеха повече от 2 млн. снимки с най-висока резолюция на мястото, които някога са съществували, заявиха от компанията.
Екипът също така напълно картографира корабокрушението и полето от отломки с помощта на оборудване, което трябва да подобри разбирането на обекта, заявиха от RMS Titanic. Следващата стъпка е да се обработят данните, за да могат да бъдат споделени с научната общност и за да могат да бъдат идентифицирани „исторически значими и застрашени артефакти за безопасно възстановяване при бъдещи експедиции“, се казва в изявлението на компанията. | БГНЕС