Цената на приключението започва от 40 000 долара
Плаща се за водачи, шерпи и разрешително
Изкачването на Еверест е мечта за хиляди хора по света. Мечта, за която някои ентусиасти са готови да платят сериозна сума. Цената на експедиция до най-високата точка на планетата започва от около 40 000 и достига до 100 000 долара на човек. Но защо е толкова скъпо да се качиш на покрива на света и защо специалистите в сферата прогнозират още увеличение на цените?
Първият задължителен разход за участниците в експедиция е разрешителното от непалското правителство. През 2023 г. са издадени рекорден брой разрешителни за изкачване – 478.
Цената на разрешителното досега беше 11 000 долара, но от 2025 г. непалското правителство планира да я увеличи на 15 000 долара на човек. Според местните власти ентусиазмът на чужденците да изкачат върха носи твърде много приходи на агенциите за приключения и не достатъчно за самата страна.
Екипировката е от решаващо значение за рисковото изкачване. Освен собствения си кислород, алпинистите трябва да платят кислорода на придружаващите ги шерпи. По изчисления на агенциите, които организират изкачване на Еверест, маските, бутилките и всичко нужно за нормалното дишане във високата планина може да струва над 10 000 долара на човек.
Дрехите, обувките и спалните чували, които държат тялото топло дори и при минус 50 градуса, са друго сериозно перо в бюджета и излизат около 6000 долара.
Голяма част от сумата, която желаещите да изкачат Еверест плащат, е за професионален водач.
Според изискванията на непалското правителство водачите трябва да работят само с опитни алпинисти при изкачването на Еверест. От 2019 г. има и друго правило – всеки желаещ да изкачи върха да бъде придружен от поне един професионален водач.
Алпинистите трябва да платят на независими трекинг водачи, които да ги отведат от летището в Лукла до Базовия лагер на Еверест. Друга част от заплатената от туристите сума отива при планинските снабдители – местни хора, които доставят храна, гориво и други нужни неща в лагерите и чайните по пътя към Еверест.
Непалското правителство също стимулира алпинистите да се погрижат за отпадъците си – всеки от тях заплаща по 4000 долара депозит, който получава обратно само ако свали 8 кг боклук със себе си, включително кислородни бутилки, хранителни и други отпадъци.