Преди да стреляте по горските бекаси

Полетът им е лек и безшумен

Отстрелът им е достигал до десетина хиляди броя

Тези птици обитават обикновено тихите и влажни гори, обрасли с треви, папрати и храсти. Живеят поединично и усамотено. Полетът им е лек и безшумен. По дърветата почти не кацат. Активни са само през нощта.

Ловът на бекаси е приятен и увлекателен спорт. Но у нас се практикува от малко ловци. В някои по отдавнашни години отстрелът им е достигал до десетина хиляди броя. Интересът към лова на горски бекаси е колеблив поради непостоянния прелет на птиците.

Ако искате добри резултати, нужно е да проучите някои екологически особености на тези пернати. Много важно е да се проследят техните ежегодни сезонни местообитавания в района, пътищата на движение и периодът през който пристигат и отлетат. Това може да се постигне само чрез дългогодишни внимателни наблюдения. Ако ловците не са запознати с тези подробности, могат да разчитат само на случайността и да отстрелят единични екземпляри.

Открият ли се първите бекаси, с ловуването трябва да се избърза. Най-удобни за причакване са блатистите елшаци и върбалаци, влажни ливади сред горите и нискостеблени сечища. За целта се избира удобно прикритие, откъдето да има добър обзор и прелитащите птици да се явят на ясен фон. При студено време бекасите летят бързо и глухо, а при топло – бавно и шумно, като издават характерните звуци – пуиц – пуиц и квор – квор. Ловът на бекаси по този начин е по-резултатен привечер, тъй като те тогава летят по-бавно и по-продължително.

Много често се практикува търсенето с куче – птичар, което трябва да бъде добре обучено да търси наблизо пред ловеца. Бекасите не издържат на стойка и се вдигат лесно. Необходимо е ловецът да се премерва и да стреля бързо, защото бекасът излетява измежду дърветата направо нагоре, след което обикновено прави по няколко кръшкания вляво и вдясно и не дава възможност за продължително целене.

Въпреки, че е сравнително едра птица, поради пухкавата си перушина горският бекас е леко уязвим и от най-дребните сачми. При излитане отблизо в гъсталаците могат да се използват сачми от номер 7 до номер 9, а при по-далечна стрелба – номер 6.

 

Цялата статия от Тук

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *