Родоначалникът на книгоиздаването Христо Данов е имал и първият хладилник

Първият хладилник по нашите земи е бил собственост на родоначалника на книгоиздаването в България Христо Г. Данов.

Той е дарен от наследниците на възрожденския учител и книжовник на Регионалния исторически музей – Пловдив, предаде БГНЕС.

След като са създадени електрическите уреди, съвременният хладилник започва да се оформя и да навлиза масово в домовете едва през ХХ в. Тогава на бял свят се появява и първият български хладилник. Наричали са го ледник.

Първият вътрешен хладилник у нас е създаден през 1901 година в София. В действителност е бил кутия за лед с размери 36.5 на 50.5 на 90 см, а обемът му е бил 100 литра. Кутията за лед е поддържала около 7°С. Преди да започнат да се използват машини за охлаждане, в домовете на по-заможните пловдивчани е имало ледници. Ледът от зимата се е пазил в избите. Поставял се е в едно чекмедже и така са се охлаждали всички продукти.

За първи път терминът хладилник се появява през 1800 г. Предложен е да се ползва от Томас Мур. Така той нарекъл кутията за лед – устройство, което било изолирано с помощта на заешка кожа.

За създател на първия хладилник в света се смята американецът Оливър Евънс през 1805 г. Той е проектирал първия хладилната машина, която работи на принципа на сгъстяване на парите. През 1834 г., Джейкъб Пъркинс, въз основа на първоначалното разработване на Евънс, е създал първия персонален хладилник, който се базира на компресия и получава патент за този тип оборудване.

Малко по-късно, през 1841 г. американският лекар Джон Гори разработва принципа на модерните хладилници, които се основават на охлаждане с помощта на компресори.

Всички тези изобретения имат малко влияние върху живота на обикновените хора. През XX век – 1916 г. започват да се появяват популярни модели на лични хладилници, а на масовия пазар хладилникът започва да навлиза през 1920 до 1930 г. след Първата световна война. Един от ключовите моменти в развитието на хладилника е въвеждането на фреон като охлаждащ агент през 1930 година.

От 1950 години до днес, хладилникът е претърпял множество промени и подобрения. Създаден на ръка за съхранение на огромни количества риба през 1950-те години, хладилникът на пристанище „Нови“ в Русия е най-големият в света. В продължение на 6 години (1950-1956 г.) този гигантски вечно замръзнал хладилник, състоящ се от 200 пещери, е построен с ръчен труд.

Днес хладилниците са достъпни в различни модели, размери и с множество функции, които улесняват съхранението на храната и опазват околната среда. | БГНЕС

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *