Съд, затвор и радикални промени са необходими, за да запазим нашите безценни водни ресурси

Народният представител от „Възраждане“ Даниел Петров, избран с гласовете на област Габрово, изрази сериозни опасения относно нарастващите проблеми с безводието и голата сеч в страната. В своето изказване, Петров посочи, че тези проблеми са резултат от „умишлено, системно безхаберие“, което застрашава не само екосистемите и земеделието, но и самото население на България.
„Липсата на вода е пряка заплаха за националната сигурност на страната,“ заяви Петров, подчертавайки, че проблемът не е просто резултат от климатичните промени или оскъдните валежи през последните месеци. Според него, причините са много по-дълбоки и се коренят в дългогодишното бездействие и неадекватна политика от страна на управляващите.
Петров обясни, че безводието засяга три ключови аспекта: питейната вода за населението, водата за земеделието и водата за околната среда и екосистемите. Той остро критикува факта, че язовирите, предназначени за питейни нужди, не са поддържани и не са били изградени нови през последните 20 години.
„Съществуващите язовири някога удовлетворяваха нуждите на 9 милиона жители на страната. Днес над 90% от водопреносната мрежа търпи загуби, като голям процент от тях са кражби, които управляващите предпочитат да нарекат загуби,“ коментира Петров.
Той също така подчерта важността на напоителните системи, които са умишлено занемарени и източвани през годините. Народният представител от „Възраждане“ даде пример с язовирите в своя район, които само преди 10 години са били пълни, но днес са обрасли в тръстика и са на практика неизползваеми. „Ако искаме след години да има земеделие, да има питейна вода – с други думи, да ни има нас, трябва да предприемем радикални мерки,“ настоя той.
Голямо внимание бе обърнато и на проблема с голата сеч, който според Даниел Петров е тясно свързан с безводието. Той изрази възмущение от факта, че в три от басейновите дирекции в страната няма забрана за гола сеч в близост до водни обекти, което допълнително утежнява ситуацията. „Проблемите, породени от липса на контрол, се наслояват и от това страда основно населението,“ заяви Петров.
В заключение, Даниел Петров призова за радикални промени в управлението и опазването на водните ресурси, както и за строги наказания за отговорните лица, които са допуснали страната да се превърне в „пробита лейка по време на влажните периоди и пустиня по време на сушата“. „Съд, затвор и радикални промени – това са мерките, които са ни необходими, за да запазим нашите безценни водни ресурси,“ заключи Петров.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *