Колежът или университетът са традиционен път към кариерно развитие от десетилетия. Милиони млади хора виждат висшето образование като единствен начин да си намерят работа.
Напоследък обаче се увеличи броят на работните места, за които не се изискват дипломи, както и на алтернативи на висшето образование, които могат да предложат интересни възможности за работа и кариера по-нататък. Те включват чиракуване, стажове, търговски училища, сертификати, кратки курсове и др.
От 2021 г. насам има 14,2% увеличение на броя на обявите за работа в Обединеното кралство, които не изискват диплома, според скорошно проучване на LinkedIn.
Бизнесът се фокусира повече върху умения като адаптивност и сътрудничество, които не могат да бъдат точно оценени, но водят до промяна в методите за наемане на работна ръка.
Компаниите все повече осъзнават, че техническите и специфичните за работата лични умения могат да бъдат по-лесно преподавани на кандидатите на начално ниво.
Специфичните набори от умения се ценят все повече
Данните на LinkedIn показват, че работодателите са пет пъти по-склонни да търсят кандидати със специфични набори от умения, отколкото с университетски дипломи.
Джанин Чембърлин, мениджър за Обединеното кралство в LinkedIn, заяви: „Важно е да знаете, че има много различни пътища към успешна кариера. Светът на работата се променя бързо, особено в ерата на изкуствения интелект – и фирмите преосмислят начина, по който те наемат и обучават хора, за да смекчат възникващите пропуски в уменията. Бизнесът все повече признава, че дипломите не са единственият начин за откриване на качествени кандидати, особено за позиции на начално ниво. Виждаме фирми, които залагат главно на умения като работа в екип и комуникация, и след това на обучение за специфични роли. Те искат да бъдат сигурни, че разполагат с хора на правилните позиции, с правилните умения и в точното време.“
Броят на обявите за чиракуване нараства
Чиракуването все повече се възприема като жизнеспособна алтернатива на редовното обучение в университета, като понякога осигурява по-добър достъп до определени сектори и по-доходоносни възможности за работа по-късно.
Броят на обявите за чиракуване в сектори като комунални услуги е нараснал с 60,6%, докато обявите за чиракуване на дребно са се увеличили с 58,7%, а технологичните са скочили със 16,2%.
„Знаем, че много млади хора сега искат да започнат направо работа, за да стартират мощно кариерата си. В E.ON сме горди да предложим разнообразие на пътища за изграждане на успешна кариера, независимо от образователното ниво на учениците. Нашите стажове са направени по такъв начин, че нашите чираци да развият умения, необходими за проспериране в бъдеще, и са предназначени да предоставят както практически опит, така и академично обучение. Това позволява на чираците да печелят, докато учат, и да придобият ценни умения, които са пряко приложими към техните позиции“, каза Хелън Бредбъри, главен директор в E.ON UK.
„Също така предлагаме разнообразие от начални роли за хората без дипломи. Тези роли служат за трамплин към добра кариера и предоставят цялостно обучение на работното място и възможности за развитие, като гарантират, че нашите колеги разполагат с инструментите и подкрепата, от която се нуждаят да процъфтяваме и напредваме в рамките на компанията“, добави той.
Бизнесът в Обединеното кралство все повече цени специфичните умения с напредъка на ИИ
Тъй като работният пейзаж в Обединеното кралство се променя изключително бързо, фирмите все повече придават значение на личностни качества и социални умения. Тенденцията се изостри от драматичните промени, направени в изкуствения интелект (ИИ) през последните няколко години.
LinkedIn изчислява, че уменията, които изискват работодателите в Обединеното кралство, вероятно ще се променят с 65% до 2030 г. спрямо това, което са били през 2016 г. Защо? Главно поради напредъка на ИИ.
9 от 10 работодатели в Обединеното кралство смятат, че личните умения са от първостепенно значение, като петте най-търсени за бизнеса в Обединеното кралство са обслужване на клиенти, лидерство, комуникация, управление и работа в екип.
Джема Олдридж, ръководител на отдела за привличане на таланти за Обединеното кралство и Ирландия в Siemens, каза: „Нашият ангажимент към стажовете и философията за наемане на служители, която цени потенциала повече от опита и квалификациите, ни позволява да се докоснем до разнообразен набор от таланти и да стимулираме иновациите. Гледаме отвъд традиционните показатели, като признаваме уникалните способности и перспективи, с които всеки индивид разполага.“
„Този приобщаващ подход насърчава култура на непрекъснато учене и адаптивност, които са от съществено значение за процъфтяването в днешната динамична среда. Ние създаваме работна сила, готова за бъдещето, която е иновативна, издръжлива и способна да стимулира напредъка в бързо променящ се свят“, уточни тя.
Компаниите са по-отворени да предлагат обучение и подкрепа
Освен че са по-отворени за наемане на кандидати за начално ниво без университетски дипломи, компаниите вече са по-склонни да предложат обучение, за да подпомогнат усвояването на техническите изисквания, свързани с работата. Това включва обучение в области като обслужване на клиенти, техническа и административна поддръжка.
Редица компании също така са по-активни, за да гарантират, че предлагат възможности за чиракуване и стажуване на обществото.
„Опитваме се да подкрепяме младите хора да намерят правилната кариера за тях, поради което предлагаме редица програми от стажове до чиракуване, за да им помогнем да намерят работа“, обясни Джеймс Гудман, директор човешки ресурси в Tesco.
„Знаем, че някои млади хора се нуждаят от малко повече подкрепа, за да продължат напред, поради което наскоро стартирахме нашата програма за чиракуване Stronger Starts Apprenticeships. Така ще дадем възможност на 150 младежи от бедни райони да получат Национален стандарт ниво 2 в търговията на дребно, без никакви предварителни квалификации .. Искаме да помогнем на младите хора да се изкачат по работната стълбица и да направят първата крачка в една вълнуваща и ползотворна кариера с нас.“
Интензитетът на наемане се увеличава през септември
Друго проучване на LinkedIn разкри, че компаниите наемат повече през септември, тъй като молбите за работа се увеличават след завръщането на хората от лятната ваканция. Това е и времето, когато повечето новобранци стават част работната сила.
В Обединеното кралство обикновено се наблюдава скок на наемането от около 44% през септември, според LinkedIn. Числата контрастират с Италия, която отбелязва ръст от около 26% през месеца, докато набирането на персонал във Франция се увеличава над два пъти през септември. Наемането в Нидерландия нараства с около 65%, докато в Испания се наблюдава увеличение от близо 28%.
Търсещите работа са се увеличили през тази година. Нидерландия, Германия и Франция отбелязват 10% ръст през първото полугодие.
Търсещите работа кандидатстват основно за технологични, информационни и медийни позиции, като работните места в професионалните услуги също предизвикват голям интерес. Ролите във финансовите услуги също виждат значителен брой търсения и приложения.
Работодателите в секторите на комуналните услуги, технологиите, информацията и медиите, както и държавната администрация, наемат най-много служители в световен мащаб в момента.
Джош Граф, управляващ директор EMEA & LATAM в LinkedIn, подчерта, че „в цяла Европа този месец е момент за „завръщане в училище“ за много фирми.“
Данните на LinkedIn за септември показват, че работниците в Европа стават все по-интензивни в търсенето на работа, като кандидатите се пробват за повече от една позиции. | БГНЕС
–––––––