На 13 септември през 1922 година е измерена един от големите температурни рекорди на Земята. Всъщност до 2012 година, той носи гордо званието „най-високата температура на земята“, като това е така в период на цели 90 години. Конкретните цифри са 58 градуса по Целзий, измерени в станция Ел Азизия в Либия.
(Видеото по-горе: 2024 година е на път да се превърне в най-горещата в историята)
През 2012 година обаче, Световната метеорологична организация (World Weather and Climate Extremes Archive) заключва, че температурата в северноафриканската държава не е измерена правилно и това променя статистиката.
Обикновено високите градуси се измерват по три начина – по въздух, чрез земната повърхност и чрез сателитни наблюдения. За официални обаче се признават само тези по въздух (конкретният метод – с уред на 1,5 метра от земята и без измерваният участък да е директно на слънце). Така рекордът отива при Долината на смъртта в Калифорния, където през 1913 година е измерена температура от 56,7 градуса по Целзий.
Въпросните рекорди логично ни карат да си припомним и изминалото лято през тази година. Според службата за изменение на климата Коперник, то е било най-горещото в цяла Европа с 1,54 градуса над средната стойност за периода 1991-2020 година.
„Свързаните с температурата екстремни събития, наблюдавани това лято, ще стават все по-интензивни и за в бъдеще“, коментира заместник-директорът на „Коперник“ Саманта Бърджис, цитирана от BBC. Тя очаква в края на 2024-та, годината да се окаже и най-топлата в световен мащаб, след като още през миналата средните глобални температури достигнаха рекордни нива.
Най-горещото лято от началото на века отчетохме и в България, разкриват и от Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ). Към момента най-високата измерена температура бе в Сандански на 16 юли – 42.2 градуса.
И след като по цял свят, с всеки изминал ден ставаме свидетели на все по-екстремни климатични условия, е редно да се запитаме дали и човешката дейност не е причина за този феномен.
Най-сериозен фактор, според Европейския закон за климата, са парниковите емисии, а според него е критично важно до 2030 година е да ги намалим с най-малко 55%, особено след като с редица дейности като изгаряне на въглища, петрол, газ, изсичане на горите и т.н. допринасяме значително за глобалното затопляне.
Не пропускайте най-важните новини – последвайте ни в Google News Showcase