Хавиер Бардем – Актьор, мачист и активист

Испанският актьор Хавиер Бардем се вряза в световните заглавия с нови изказвания срещу правителството на Израел и кризата в Газа. Носителят на “Оскар” е на фестивала в Сан Себастиан, където трябва да получи награда за цялостно творчество. Преди дни Бардем използва трибуната на събитието, за да отправи критики към израелския премиер Бенямин Нетаняху.

“Това, което се случва в Газа е абсолютно неприемливо. Ужасно и дехуманизиращо. Аз вярвам, че това правителство на Израел е най-радикалното, което тази държава някога е имала”, каза Бардем, който от години заема про-палестински позиции. Актьор, покорил европейското и холивудското кино, той е известен и с брака си със своята екранна колежка Пенелопе Крус. Двамата редовно се изявяват и като политически активисти.

Преди време актьорът даде майсторски клас по повод 75-годишнината на филмовия фестивал в Кан. Срещата с Хавиер Бардем засегна много теми – от брака му с Пенелопе до работата му по поредицата “Карибски пирати”. Той записа името си и като един от злодеите на Бонд във филма “Скайфол”.

Попитан за участието си в епоса “Дюн” на Дени Вилньов, минал успешно и през българските екрани, Бардем бе неочаквано откровен: “Прочетох новия вариант на сценария, и мисля че авторите му са свършили невероятна работа, развивайки сюжета по начин, който ще изненада зрителите. Разбира се, изненадата няма да дойде от това какво се случва, тъй като хората са чели книгата, а от начина, по който е представено всичко. Аз бях много впечатлен – отсега мога да усетя цялата грандиозност. Нямам търпение да се върна в пустинята с екипа и да работя отново с Дени, който определено е сред най-великите режисьори днес.”

Запитан за началото на кариерата си, Бардем сподели: “Когато започвах, целулоидът бе стандарта за работа в киното. В края на 80-те години бях на 20 и целият начин на правене на кино бе напълно различен – филмите имаха премиери в кината и ако бяха много добри, можеха да останат и по цяла година на екран. Днес се задържат максимум 2 месеца. Скоростта ни на живот днес е различна и сякаш губим способността да отделяме вниманието си, тъй като можем да избираме сред твърде много неща. Навремето мълвата поддържаше дълго интереса към филмите. Сега мелачката е такава, че не завиждам на младите колеги, започващи кариерата си днес.“

Най-успешната роля на Хавиер Бардем е в мрачния шедьовър на братята Коен “Няма място за старите кучета” по едноименната книга на Кормак Маккарти. Той влиза в образа на мистериозен наемен убиец с ужасяваща прическа и името Антон Чигур (Хавиер Бардем).

Този персонаж носи усещане за надигане на хаоса и пронизва останалите герои с чувството, че са неспособни да се изправят срещу новото и непознато зло. То е олицетворено именно от Чигур – наемникът, който убива хора с пневматичен пистолет за добитък и безстрастно решава дали случайни мъже и жени ще живеят с едно залгане на ези или тура.

Бардем играе този образ като стихийна природна сила, манифестация на съдбата и неизбежността, символ на случайността, песимизма и нихилизма, вградени в архитекктурата на филма и творчеството на братята Коен и Кормак Маккарти като цяло.

Относно ангажираността си с различни каузи – политически и екологични – Бардем казва:“Чичо ми и майка ми бяха доста активни политически (Хавиер е син на почитаната испанска актриса Пилар Бардем, починала по-миналото лято на 82 години), така че явно от тях съм се повлиял. Ангажираността ти може да ти създаде врагове, но аз нямам проблем с това. Нужно е да имаш опозиция, иначе не можеш да израснеш. Конфликтите са важни – самият живот е конфликт. Предпочитам да заявя и изразя мнението си, вместо да мълча, особено днес. Хората сега са много чувствителни по всякакви теми и да имаш ясно заявена позиция е доста рисковано. Но определено мисля, че трябва да отстояваме мнението си за важните каузи, защото иначе просто няма дискусия.”

image

Черпи вдъхновение от скритото наблюдение

“Обичам да скицирам. Често просто си драскам – лица и тела най-вече. Не се интересувам от пейзажи. Вълнуват ме израженията, очите. Пристрастен съм към наблюдаването на поведението на хората по улиците. Не е лесна работа, защото често ме разпознават, но понякога успявам да бъде неразличим, особено през пандемията с маска на лицето”, сподели преди време Хавиер Бардем за своя метод на подготовка за роли.

 

Автор: Труд news

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *